Jak zmienią się wynagrodzenia po Polskim Ładzie

Rząd przekonuje: 90% społeczeństwa skorzysta na zmianach, które wprowadza nowy system podatkowy. Początek roku przynosi jednak pierwsze turbulencje, a Polski Ład na razie wydaje się być w kompletnym nieładzie. Czy zatem kalkulatory Polskiego Ładu działają? Czy da się przewidzieć realne zmiany w wynagrodzeniach w 2022 roku?

Kto będzie zarabiał więcej?

Premier wraz z rządem zapowiada, że na zmianach podatkowych, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku, zyska blisko 8 milionów pracowników w kraju. To około ⅔ wszystkich osób zatrudnionych na tzw. etacie.

W praktyce największe korzyści mają odczuć osoby zarabiające około 5 000 zł brutto miesięcznie, ale nie stracą także zarabiający w przedziale między 5 a 12 tysięcy złotych. Z czego to wynika? Przede wszystkim ze znacznego wzrostu kwoty wolnej od podatku, która od teraz wynosi aż 30 tysięcy złotych. Dla sporej części podatników (mówi się nawet o ⅓ wszystkich zatrudnionych), oznaczać to będzie, że podatku nie zapłacą w ogóle. Rząd chce w ten sposób przywrócić pewną sprawiedliwość podatkową i zabrać konieczność odprowadzania wysokich podatków osobom zarabiającym średnią krajową lub mniej.

Ile konkretnie można zyskać? Dokładne przeliczenia dokonają za nas kalkulatory Polskiego Ładu. Teoria mówi o kwotach rzędu 100-200 zł miesięcznie, a więc nawet ponad o 2 000 zł rocznie. Zmiany mają być zauważalne w każdej kolejnej wypłacie, nie natomiast pod koniec roku. Kalkulator Taxology to proste narzędzie, które przelicza realne zyski lub straty dla konkretnych grup pracowników. Wejdź na https://taxology.co/pl/kalkulator-wynagrodzen-polski-lad/ i już dziś sprawdź, co Cię czeka!

Spora grupa nie zyska i nie straci na Polskim Ładzie

Mowa tutaj o tzw. klasie średniej, a więc osobach, które nie zarabiają minimalnej krajowej, ale też ich zarobki nie przekraczają około 12 tysięcy zł brutto miesięcznie. Również tej grupy pracujących dotyczą zmiany w składce zdrowotnej, której odliczenie od podatku przestaje być możliwe, ale rządzący zapewniają, że nie odbije się to na portfelach obywateli. Ma to być możliwe dzięki tzw. uldze dla klasy średniej, która będzie niwelować ewentualne straty.

Taxology szczegółowo wyjaśnia zmiany, jakie wprowadza Polski Ład. Kalkulator dostępny od ręki, przykłady zmian w wynagrodzeniach, a także najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców – to wszystko w jednym miejscu. Sprawdź https://taxology.co/pl/.

Gdzie szukać odpowiedzi?

Czysto teoretycznie Urzędy Skarbowe, ZUS i inspektorzy pracy powinni być pierwszym wyborem w przypadku pytań o Polski Ład. Już teraz wiadomo jednak, że nawet urzędnicy państwowi mają problem z interpretacją nowych przepisów, które są niejednoznaczne. W efekcie, długie oczekiwanie w urzędowej kolejce lub na infolinii może skończyć się brakiem odpowiedzi, bo także urzędnicy nie będą chcieli wprowadzać podatnika w błąd. Kalkulatory Polskiego Ładu mogą być tutaj bardzo pomocne. To prosty sposób, aby teorię zamienić w praktyczną wiedzę o zarobkach i ewentualnych stratach wynikających z nowego systemu podatkowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here