Czy oczyszczalnia ścieków przemysłowych musi być duża

Budowa oczyszczalni ścieków dla zakładów przemysłowych jest nie tylko skomplikowanym procesem, ale także inwestycją pochłaniającą sporo firmowego budżetu. Takie przedsięwzięcie jest konieczne nie tylko ze względu na ekologię i ochronę środowiska. Inny istotny aspekt budowy odpowiednio dużej oczyszczalni ścieków dla przemysłu to efekt produkcji i zużywanej dużej ilości wody, a przez to produkcji znacznej ilości ścieków.

Ścieki przemysłowe – co to?

Nowoczesne oczyszczalnie ścieków przemysłowych mają na celu wyeliminowanie szkodliwych substancji ze ścieków  i cieczy odpadowych z produkcji, które mogłyby zanieczyszczać środowisko. Zgodnie z Ustawą Prawo wodne definicja ścieków przemysłowych brzmi następująco: to ścieki, które nie zaliczają się do grupy ścieków bytowych, wód opadowych oraz roztopowych. Powstały w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej związanej z handlem, przemysłem, składowaniem materiałów, transportem oraz usługami.

Ścieki, które są odprowadzane z zakładu przemysłowego do środowiska, powinny spełniać rygorystyczne normy jakościowe. To oznacza, że niezbędne jest wybudowanie przemysłowej oczyszczalni ścieków, szczególnie ze względu na fakt, iż niektóre zanieczyszczenia bywają toksyczne i stanowią spore zagrożenie dla ekosystemu i otaczającego środowiska.

Jaką powierzchnię może zająć przemysłowa oczyszczalnia ścieków?

Nie da się jednoznacznie ustalić tego, jak dużą powierzchnię zajmie przemysłowa oczyszczalnia ścieków. Wiele zależy od tego, jak duże ilości ścieków są wytwarzane przez zakład przemysłowy, a także jakie parametry mają spełniać oczyszczone ścieki. Przed rozpoczęciem budowy oczyszczalni ścieków przemysłowych, warto uwzględnić potrzeby przedsiębiorstwa oraz dostępną powierzchnię. Niektóre oczyszczalnie wcale nie muszą zajmować dużo miejsca, szczególnie jeśli zostaną zastosowane nowoczesne systemy i procesy oczyszczania.

Wiecej informacji: https://www.fundacja-steczkowskiego.pl/jak-uzdatniana-jest-woda-dla-przemyslu/ (Jak uzdatniana jest woda dla przemysłu.)

Jakie procesy zachodzą w przemysłowych oczyszczalniach ścieków?

W przemysłowych oczyszczalniach ścieków stosuje się różne procesy pozwalające na pozbycie się kluczowych zanieczyszczeń z cieczy. To przede wszystkim oczyszczanie mechaniczne, biologiczne i chemiczne. W zależności od rodzaju zanieczyszczeń należy dobierać odpowiednia procesy, takie jak oczyszczanie tlenowe czy beztlenowe, procesy flotacji, strącania, filtracji, sedymentacji i inne.

W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy firmy specjalizującej się w doborze odpowiednich technologii do potrzeb i wymagań, jakie powinna spełnić oczyszczalnia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here