Giełda dla początkujących

Rynek akcji, mimo rosnącej popularności, wciąż budzi kontrowersje. Tymczasem inwestowanie w aktywa to zajęcie dostępne niemal dla każdego. Czym jest giełda i jak kupić akcje krok po kroku? Przeczytaj artykuł do końca: to lektura obowiązkowa dla początkujących inwestorów.

Giełda dla początkujących – co warto wiedzieć?

Inwestowanie na giełdzie powinno wynikać z przemyślanej decyzji: jako inwestor giełdowy, musisz mieć świadomość ryzyka utraty pieniędzy. Jest ono bezpośrednio związane z giełdową spekulacją, nie powinno jednak zniechęcać: na giełdę w każdym momencie dopływa nowy kapitał. Pochodzi on od nowych inwestorów, ale nie tylko. Także notowane spółki regularnie wpłacają dywidenda (aktywa). To sprawia, że sukces na giełdzie jest jak najbardziej realny.

Jak kupić akcje? Wskazówki krok po kroku

Chcesz zostać inwestorem giełdowym, ale nie wiesz, jakie kroki wykonać, żeby zacząć inwestować? Zobacz, jak wejść na giełdę i  jak kupić akcje w zaledwie pięciu  krokach.

Krok 1: założenie rachunku maklerskiego

Warunkiem koniecznym, umożliwiającym inwestowanie w aktywa jest założenie rachunku maklerskiego, zwanego także kontem maklerskim lub rachunkiem inwestycyjnym. To specjalny typ rachunku, służący do przechowywania instrumentów finansowych i obracania nimi.  Wniosek o uruchomienie konta inwestycyjnego można złożyć osobiście lub za pośrednictwem Internetu, w podobny sposób można także zawrzeć umowę. Dotyczy to inwestorów, również prywatnych, którzy:

– ukończyli 18. rok życia;

– posiadają dokument potwierdzający tożsamość (np. dowód osobisty) i numer identyfikacji podatkowej (NIP);

– wypełnili unijny formularz MiFID, weryfikujący poziom wiedzy w zakresie inwestowania.

Mimo że założenie rachunku maklerskiego nie jest skomplikowane, tutaj warto sprawdzić szczegółowe wskazówki i istotne informacje. 

Krok 2: wpłata depozytu na rachunek maklerski

Otwarcie rachunku maklerskiego nie jest jednoznaczne z możliwością korzystania z niego: konto inwestycyjne należy zasilić wymaganym depozytem. Minimalna kwota najczęściej jest określona odgórnie i może być w całości przeznaczona na kupno akcji. Zaleca się, żeby pierwsza wpłata nie była zbyt wysoka: pieniądze można stracić. Ryzyko nie powinno jednak odstraszać potencjalnych inwestorów: nie sposób nauczyć się inwestowania na giełdzie bez niepowodzeń. Jak wpłacić depozyt? Najczęściej robi się to za pośrednictwem przelewu bankowego na zdefiniowany numer konta. 

Krok 3: zawieranie transakcji: jak kupować i sprzedawać akcje

Jak kupić akcje i jak (z zyskiem) je sprzedać? Obecnie zdecydowana większość dyspozycji jest składanych za pośrednictwem Internetu i specjalnych aplikacji: zlecenie trafia do systemu brokera, a następnie na giełdę. To wygodne i wyraźnie tańsze rozwiązanie – prowizje od zleceń internetowych są dużo niższe. 

Krok 4: uiszczenie wymaganych opłat i prowizji

Inwestorzy prywatni są zgodni: inwestowanie w akcje spółek giełdowych nie jest zbyt kosztowne: podstawowe warianty rachunków inwestycyjnych często są prowadzone na bardzo korzystnych warunkach. Nieco inaczej jest w przypadku dodatkowych opcji. Zapłacić trzeba m.in. za wgląd do szczegółowego arkusza zleceń lub dostęp do serwisu informacyjnego. 

Krok 5: liczenie zysków, ocena strat i wypłata gotówki

Jak kupić akcje i jak je sprzedać, żeby zarobić? Zasada jest prosta: 

– jeśli sprzedałeś akcje po wyższej cenie, niż je kupiłeś (uwzględniając wszystkie zapłacone prowizje), możesz mówić o zysku;

– jeśli sprzedałeś akcje taniej, niż je kupiłeś, poniosłeś stratę;

– jeśli trzymasz akcje, których cena nabycia jest wyższa, niż obowiązująca cena rynkowa, jesteś tzw. inwestorem długoterminowym.

Wypłata gotówki zarobionej w wyniku transakcji nie jest skomplikowana: środki możesz przelać na konto prywatne w dowolnym momencie. Zazwyczaj przelew zostaje zaksięgowany już następnego dnia. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here