Płynność finansowa przedsiębiorstwa to jedno z najważniejszych kryterium oceny funkcjonowania firmy. Jest to również czynnik decydujący o rozwoju biznesu, w tym podejmowania nowych inwestycji. W artykule skupiamy się na omówieniu, czym jest dla przedsiębiorstwa płynność finansowa, od czego zależy, jakie jest jej znaczenie dla firmy oraz czym grozi jej utrata. Podpowiemy również, jak poprawić płynność finansową, aby otworzyć nowe możliwości rozwoju przedsiębiorstwa
Płynność finansowa firmy – definicja
Płynność finansowa określa zdolność przedsiębiorstwa do sprawnego przekształcania aktywów w gotówkę. Umożliwia firmie m.in. terminowe spłacanie zobowiązań. Dzięki płynności finansowej, możemy także efektywnie zarządzać środkami, aby stale rozwijać przedsiębiorstwo.
Płynność finansowa – klucz do stworzenia prężnie działającego biznesu
Zachowanie płynności finansowej to klucz do sukcesu w każdym rodzaju działalności. Jest to niezbędne do regulowania bieżących zobowiązań, jak i do braku konieczności korzystania z dodatkowych pożyczek. Dzięki płynności finansowej przedsiębiorstwo ma możliwość sprawnego reagowania na nieprzewidziane sytuacje oraz zachowania stabilności operacyjnej. Przekłada się także na zwiększenie wiarygodności firmy na rynku, co stwarza dodatkowe możliwości do rozwoju biznesowego i pozyskania nowych partnerów. Płynność finansowa ma ponadto kluczowy wpływ na wizerunek firmy w oczach banków. Utrzymując ją w dobrej kondycji, mamy o wiele większe możliwości finansowania inwestycji na lepszych warunkach. Zachowanie płynności finansowej wspiera zatem bieżącą działalność, jak i sprzyja rozwojowi przedsiębiorstwa.
Dowiedz się więcej na temat płynności finansowej w firmie i sprawdź, w jakiej kondycji jest Twoje przedsiębiorstwo: https://pragmago.pl/porada/plynnosc-finansowa-firmy-bez-tajemnic/
Czym grozi utrata płynności finansowej przedsiębiorstwa?
Utrzymanie płynności finansowej może być problematyczne m.in. w wyniku opóźnień w realizacji faktur przez kontrahentów lub z powodu wydłużonych terminów płatności. Wówczas nasze aktywa zostają zamrożone, co stanowi blokadę dla rozwoju przedsiębiorstwa, a nawet pole do utraty płynności finansowej. Praktyką w wielu branżach jest wystawianie dokumentów sprzedaży z terminami płatności sięgającymi nawet 90 czy 120 dni. Tak odroczone płatności mogą doprowadzić, mimo prawidłowego prowadzenia biznesu i odnotowywania zysków, zaburzenia bezpieczeństwa finansowego firmy. Firma nie ma na swoim koncie pieniędzy za zrealizowane usługi czy dostarczony towar, a musi regulować bieżące zobowiązania, płacić podatki czy dokonywać niezbędnych zakupów. Skutkiem utraty płynności finansowej może być:
- odejście cennych pracowników z firmy,
- zahamowanie rozwoju przedsiębiorstwa,
- naliczanie kar umownych za brak wywiązania się z warunków umowy w terminie,
- utrata ważnych partnerów biznesowych,
- zmniejszenie zdolności kredytowej,
- upadłość przedsiębiorstwa.
Co zrobić, aby odzyskać poprawić płynność finansową w firmie?
Znajdując się na skraju bankructwa, firmy najczęściej udają się po pomoc do banków. W obliczu utraty płynności finansowej, banki jednak niechętnie udzielają wsparcia finansowego. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia – mamy bowiem jeszcze kilka możliwości, aby przywrócić biznes na właściwe tory.
Jednym z rozwiązań jest pozyskanie zaliczek od kontrahentów, aby przynajmniej w pewnym stopniu pokryć bieżące zobowiązania, jak np. zapłata rachunków czy wynagrodzeń dla pracowników. Inną opcję będzie skorzystanie z faktoringu – to coraz popularniejsza na rynku usługa stanowiąca alternatywę dla kredytów. Faktoring nie wiąże się, w przeciwieństwie do finansowania z banku, ze zwiększeniem zadłużenia. Zamiast pożyczki, sprzedajemy faktorowi wystawione, ale jeszcze nieopłacone faktury. Firma faktoringowa przekazuje nam środki wynikające z dokumentu sprzedaży na konto nawet w ciągu kilku godzin. W zamian pobiera oczywiście prowizję, natomiast my nie musimy martwić się o opóźnienia w spłatach przez naszych Klientów. Nie zaniżamy również swojej zdolności kredytowej, co wpływa korzystnie na możliwość uzyskania kredytu na realizację kolejnych celów biznesowych.
Poznaj bliżej jednego z czołowych faktorów w Polsce https://www.youtube.com/channel/UCYys62gccIFzdEvX74QrNfQ