adwokat

Chociaż na pewno wiesz, że jazda po alkoholu jest niezgodna z prawem, to wciąż nie brakuje osób, które kierują samochodami po jego spożyciu. To nie tylko nieodpowiedzialne, ale też bardzo niebezpieczne dla otoczenia, dla Ciebie i dla Twoich bliskich. Dowiedz się, czy w takich sytuacjach potrzebny jest adwokat. Jazda po alkoholu w 2023 roku jest wyjątkowo surowo karana.

Jazda po alkoholu – jakie są statystyki?

Naprawdę nie ma się czym chwalić. Zgodnie ze statystykami Komendy Głównej Policji w 2022 roku pijani kierowcy spowodowali 1 415 wypadków, w których zginęły 172 osoby, a 1 690 zostało rannych. To ponad 200 wypadków mniej niż w roku poprzednim. Jednak nadal te dane są przerażające. Powinny dać do myślenia każdemu, kto prowadzi samochód po wypiciu piwa, czy lampki wina.

Może być potrzebny adwokat. Jazda po alkoholu – co za nią grozi w 2023 roku?

Podstawą jest rozstrzygnięcie, czy jazda po alkoholu jest wykroczeniem, czy już przestępstwem.

Z wykroczeniem mamy do czynienia wtedy, gdy kierowca ma w wydychanym powietrzu od 0,2 do 0,5 promila alkoholu (lub 0,1 – 0,25 mg/dm³ alkoholu).

Natomiast, do przestępstwa dochodzi wtedy, gdy kierowca w wydychanym powietrzu będzie miał powyżej 0,5 promila.

Konsekwencje zależą od tego, jaka będzie kwalifikacja Twojego czynu. Za jazdę po spożyciu alkoholu(0,2-0,5 promila), możesz otrzymać grzywnę w wysokości od 2 500 zł do 30 000 zł lub nawet 30-dniowy areszt. Dodatkowo, narażasz się na 15 punktów karnych i zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Natomiast, gdy w wydychanym powietrzu będzie więcej niż 0.5 promila, to mamy do czynienia z przestępstwem. Kara jest o wiele bardziej surowa.

Możliwe konsekwencje to:

  • grzywna w wysokości od 2 500 zł do 30 000 zł;
  • dodatkowa kara pieniężna na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej od 5 000 zł do 60 000 zł;
  • 15 punktów karnych;
  • 30-dniowy areszt;
  • dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów;
  • konfiskata pojazdu.

Do tej ostatniej może dojść w przypadku, gdy wykryto u Ciebie 1,5 promila alkoholu we krwi w przypadku rutynowej kontroli lub 0,5 promila w przypadku spowodowania zdarzenia lub wypadku drogowego. Przepisy te wejdą w życie od 14 marca 2024 roku.

Jak widzisz konsekwencje jazdy w stanie nietrzeźwości mogą być naprawdę poważne i długotrwałe. Lepiej zamówić taksówkę lub poprosić bliską osobę o odwiezienie do domu. Jednak, gdy już Policja Cię zatrzymała i grozi Ci kara, to dobrze skontaktować się z adwokatem. Wtedy konsekwencje mogą być dla Ciebie mniej dotkliwe.

Jak uniknąć jazdy po alkoholu?

Pamiętaj o tym, że jeżeli jesteś po imprezie lub piłeś alkohol, musisz jechać, a nie chcesz się stresować, to zawsze możesz skorzystać z alkomatu. Badaniu na obecność alkoholu we krwi możesz się również poddać na komisariacie. Alkomaty są dostępne również na niektórych stacjach benzynowych.

Jazda po alkoholu, to jedna z kategorii spraw, którymi zajmuje się Kancelaria Adwokacka Adwokata Krzysztofa Dadury. Zachęcamy do kontaktowania się i korzystania z naszej wiedzy, oraz doświadczenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here