Bankowośćelektroniczna

Bankowość elektroniczna zrewolucjonizowała świat i życie klientów banków, pozwalając zarządzać swoimi finansami z domu za pomocą aplikacji bankowej, bez konieczności wizyty w oddziale bankowym. Rozwój technologii pozwala rozszerzać bankowość elektroniczną o nowe funkcje. Czy może ona stanowić skuteczne narzędzie do zarządzania kontem osobistym? Jakie funkcje mogą być do tego przydatne?

Bankowość elektroniczna – na czym polega?

Bankowość elektroniczna to forma usług oferowanych przez banki umożliwiająca klientom dostęp do ich rachunków bankowych za pośrednictwem różnych urządzeń elektronicznych, takich jak komputery, telefony czy tablety oraz za pomocą łączy telekomunikacyjnych. Celem wprowadzenia tego rozwiązania i ideą stojącą za bankowością elektroniczną jest samodzielność klienta i brak bezpośredniego kontaktu z pracownikiem banku.

Usługi bankowości elektronicznej są adresowane zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm. To rozwiązanie wiąże się z wieloma zaletami. Klienci korzystający z systemu bankowości elektronicznej oszczędzają czas, który mogliby spędzić w kolejce w tradycyjnym oddziale bankowym. Oczywiście wiele spraw wciąż wymaga osobistego stawiennictwa w placówce, jednak większość podstawowych działań może być wykonanych samodzielnie. Inną ważną zaletą jest oszczędność pieniędzy – bankowość przez internet wiąże się z niższymi opłatami (lub ich brakiem) za zlecane operacje niż w przypadku operacji zlecanych pracownikowi banku. Oprócz tego system bankowości elektronicznej jest dostępny dla klientów 24 godziny na dobę (z wyjątkiem przerw technicznych, które zwykle ogłaszane są z wyprzedzeniem) i pozwala na natychmiastowy dostęp do informacji o finansach.

Bankowość elektroniczna – funkcje

Bankowość elektroniczna pozwala klientom korzystającym z kont osobistych na samodzielne wykonanie większości podstawowych operacji, takich jak:

  • sprawdzenie salda,
  • wykonanie przelewu – również za pośrednictwem opcji zlecenia stałego,
  • założenie lokaty,
  • zaciągnięcie pożyczki,
  • zmiana limitów transakcyjnych,
  • zmiana danych osobowych (np. numer dowodu osobistego, nazwisko),
  • założenie profilu zaufanego,
  • kontrola wpływów na konto,
  • kontakt z pracownikiem banku,
  • kontrola dostępu do usług, zmiana haseł dostępu,
  • zarządzanie innymi produktami bankowymi, z których korzysta klient.

Samodzielne zarządzanie kontem osobistym w aplikacji bankowej to szybki i efektywny sposób sprawowania kontroli nad zgromadzonymi na koncie środkami. Bankowość elektroniczna często pozwala na korzystanie ze spersonalizowanych funkcji i narzędzi, co nie tylko przyspiesza procesy i operacje, ale znacznie je ułatwia. Samodzielne zarządzanie kontem to też bardziej ekologiczne rozwiązanie – zlecane operacje autoryzowane są za pomocą kodu PIN lub odcisku palca, a zatem nie ma konieczności podpisywania papierowego, tradycyjnego dokumentu.

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej?

Bankowość elektroniczna może wiązać się z zagrożeniami takimi jak wyłudzenia czy oszustwa, dlatego należy pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą bezpiecznie z niej korzystać. Po pierwsze, należy ustawić silne hasło zawierające kombinację znaków specjalnych, najlepiej inne niż wykorzystywane do innych usług. Warto zachować ostrożność, jeśli chodzi o maile i SMS-y nadesłane z innych niż zwykle adresów i numerów, domniemanie pochodzących od banku. Banki nigdy nie proszą o udostępnienie poufnych danych drogą elektroniczną, dlatego pod żadnym pozorem nie powinno się klikać w linki zamieszczone w tego typu wiadomościach. Ostrożności nigdy za wiele! Dlatego nie należy korzystać z bankowości elektronicznej, będąc podłączonym do publicznej, niezabezpieczonej sieci Wi-Fi ani stron bez certyfikatu bezpieczeństwa. Należy sprawdzić, czy adres strony zaczyna się od „https://” z symbolem kłódki przed adresem. To wskazuje na to, że połączenie jest szyfrowane i bezpieczne. W przeciwnym razie lepiej powstrzymać się od logowania do bankowości elektronicznej – będzie to zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Źródła:

https://najlepszekonta.com/e-bankowosc/

https://loando.pl/wpis/bankowosc-elektroniczna-daje

https://mfiles.pl/pl/index.php/Bankowo%C5%9B%C4%87_elektroniczna

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here