Czy praca na umowę zlecenie wlicza się do emerytury

Czy praca na umowę zlecenie wlicza się do emerytury? To pytanie zadają sobie wszystkie osoby, które mają podpisane umowy zlecenie i stanowi to ich podstawowe źródło utrzymania. Oczywiście o ile w przypadku umów o pracę takie pytania są bezzasadne, to w przypadku umów zlecenia kwestia nie do końca jest zawsze jasna. Dlatego warto zadać sobie takie pytanie. W tym artykule postaramy się przybliżyć i kwestię umów zleceń i czy są one zaliczane do emerytury.

Czy praca na umowę zlecenie wlicza się do emerytury?

Czy praca na umowę zlecenie wlicza się do emeryturyPrzede wszystkim musisz wiedzieć, że o ile umowa zlecenie zasadniczo nie jest zaliczana do stażu pracy, to jednak jeśli jest skonstruowana w ten sposób, że odprowadzane są od niej wszystkie składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, to z tytułu tej umowy jest ona zaliczana do przyszłej przyszłej emerytury. Dlatego przede wszystkim musisz pilnować tego czy od twojej umowy są odprowadzane przez twojego pracodawcy odpowiednie składki. Oczywiście tak zwane umowy śmieciowe, do których zaliczane są również umowy zlecenia, nie są najkorzystniejszym rozwiązaniem dla osób, które chcą znaleźć zatrudnienie.

Umowy śmieciowe

Przede wszystkim osoby na umowach zlecenie nie dysponują tak szerokim zakresem praw, jak ma to miejsce w przypadku pracowników na zatrudnionych na umowę o pracę. Przede wszystkim pracując na umowę zlecenie nie masz prawa do płatnego urlopu, co jest szczególnie dużymi nieudogodnieniem. W zasadzie otrzymujesz pieniądze tylko za ten okres, w którym możesz świadczyć pracę na rzecz swojego pracodawcy. Dlatego też umowy śmieciowe są dużym problemem o charakterze społecznym. Jednak do tej pory żaden z rządów nie był w stanie tego problemu rozwiązać kompleksowo. Chociaż pewne zmiany wprowadzone do umów zleceń dają pewną nadzieję na przyszłość. Przede wszystkim jeszcze do niedawna umowy -zlecenia nie były w ogóle oskładkowane, stąd też osoby pracujące w tym charakterze nie mogły liczyć na jakąkolwiek emeryturę w przyszłości. Obecnie to się zmieniło i dzięki temu, że umowy zlecenia są oskładkowane to osoby, które pracują w tym charakterze będą w przyszłości miały prawo do pobierania emerytury.

Niemniej jednak nadal pozostaje nierozwiązana kwestia urlopów. Brak możliwości regeneracji i odpowiedniego wypoczynku bez konieczności zamartwiania się o stan konta, niestety negatywnie wpływa na późniejszą produktywność szeregu pracowników.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here