Tester oprogramowania

Dynamiczny rozwój branży IT ożywia rynek pracy informatyków, programistów i innych specjalistów z technologicznego sektora. Dużym zainteresowaniem cieszy się stanowisko testera oprogramowania, czyli osoby weryfikującej funkcjonalność różnorodnych produktów cyfrowych. Testing pozwala zadbać o wysoką jakość aplikacji mobilnych czy też stron internetowych. Praca testera jest więc nieodzownym elementem wprowadzania nowych rozwiązań na rynek technologiczny.

Kim jest tester oprogramowania?

Branża IT jest obecnie jednym z najlepiej prosperujących sektorów. Rozwój nowych technologii nie tylko generuje zainteresowanie konsumentów, ale wpływa również na pobudzenie informatycznego rynku pracy i wzrost zapotrzebowania na specjalistycznych pracowników. Do grupy najbardziej pożądanych pracowników można zaliczyć osoby związane z szeroko pojętym programowaniem. Chodzi tutaj zarówno o różnego rodzaju developerów, jak i testerów cyfrowych produktów.

Tester oprogramowania to osoba zajmująca się weryfikacją funkcjonalności oraz jakości aplikacji mobilnych, stron internetowych czy serwisów. Jego głównym zadaniem jest sprawdzanie, czy w danym produkcie nie występują żadne błędy. Robi to na podstawie scenariuszy testowych, które najpierw samodzielnie opracowuje.

Tester wyznacza elementy zakłócające prawidłowe działanie programu na podstawie analizy kodu oraz specyfikacji dostarczonej przez klienta. Podsumowanie jego działań zależy od tego, czy znajdzie w produkcie usterki. Jeśli takowe się pojawią, to kontroler musi napisać raport i cofnąć oprogramowanie z powrotem do zespołu developerów. W przypadku, gdy weryfikacja przebiegnie bezproblemowo, tester poświadcza jakość produktu i przekazuje go do wdrożenia.

Warto jednak wiedzieć, że testing nie opiera się wyłącznie na końcowym sprawdzaniu oraz odrzucaniu bądź akceptacji produktu. Tester oprogramowania uczestniczy w realizacji projektów praktycznie od samego początku. We wczesnych etapach kontroler analizuje wymagania klienta, a także wyznacza potencjalne trudności, które mogą napotkać developerzy. Dzięki temu zespół projektowy jest w stanie wyeliminować pewne nieprawidłowości już w fazie koncepcyjnej.

Jak wygląda praca testera systemów developerskich?

Praca w roli testera oprogramowania może przebiegać na dwa różne sposoby. W branży IT występują testerzy manualni oraz automatyzujący. Tych pierwszych można nazwać mniej zaawansowanymi kontrolerami. Wszystko dlatego, że weryfikację cyfrowych produktów przeprowadzają ręcznie, przeklikując kolejne elementy. Do wykonywania tego zadania nie jest potrzebna szczególna wiedza z zakresu programowania.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku testerów automatyzujących. Ich praca polega na projektowaniu skryptów albo programów, które samodzielnie sprawdzają funkcjonalność developerskich produktów. Do stworzenia takich narzędzi potrzebna jest znajomość języków programowania takich jak Python, SQL, Java czy innych.

Zarobki na stanowisku testera oprogramowania

Branża IT od zawsze kojarzyła się z dobrymi zarobkami. Nie jest więc tajemnicą, że specjaliści z tego sektora mogą liczyć na naprawdę atrakcyjne oferty. Wynagrodzenie na stanowisku testera oprogramowania może wynieść od około 5 000 zł do nawet 25 000 zł brutto.

Z czego wynikają tak szerokie widełki płacowe? Jest kilka czynników, które regulują wysokość wynagrodzeń testerów. Na zarobki wpływa na pewno staż pracy i związane z nim doświadczenie. Juniorzy zarabiają najmniej, ponieważ dopiero zaczynają swoją przygodę z branżą IT. Testerzy typu mid, senior czy ekspert mają odpowiednio większe wypłaty.

Jednak doświadczenie to nie wszystko. Ważny jest również sposób wykonywania pracy. Praca testera automatyzującego jest bardziej wymagająca i dlatego też specjaliści od kodowania mogą liczyć na bardziej atrakcyjne oferty. Pracodawcy są skłonni zapłacić takim testerom więcej, ponieważ automatyczna weryfikacja zmniejsza ryzyko wystąpienia ludzkiego błędu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here