Ile przysługuje przerwy na 12 godzin pracy

Pracownicy często zastanawiają się, ile przysługuje przerwy na 12 godzin pracy, ile na 8 godzin, 10 czy też 6 godzin.

Według prawa każdemu z pracowników, którzy pracują co najmniej 6 godzin w ciągu dnia przysługuje 15 minutowa przerwa na odpoczynek lub spożycie posiłku

Przerwa ta jest wliczana do czasu pracy, opłacana przez pracodawce i pracownik nie musi jej odpracowywać. Wyjątkiem są pracownicy młodociani, którym to przysługuje przerwa trwająca 30 minut pod warunkiem, że pracują oni więcej niż 4 i pół godziny.

Przerwa ta nie ulega pomnożeniu, jeśli pracownik pracuje 8,10 czy też 12 godzin w ciągu dnia. Niejeden z pracowników wie jednak, że często przerwa ta ma inny wymiar czasowy czego przyczyną mogą być przyjęte przez pracodawce zasady lub regulamin obowiązujący w danej firmie.

Ile przysługuje przerwy na 12 godzin pracyObowiązująca 15 minutowa przerwa określona przez prawo nie może być podzielona na mniejsze przerwy, musi być ona wykorzystana jednorazowo. W prawie nie ma określonego czasu lub godziny, o której dana przerwa powinna być wykorzystana. Każda firma ma tutaj prawo samodzielnego decydowania czy dana przerwa będzie wyznaczona o konkretnej godzinie każdego dnia, czy wszyscy pracownicy będą ją mieli o tej samej porze, czy każdy z działów, na jakie firma się dzieli będzie miała przerwę o tej samej godzinie. Można spotkać się również z innymi zasadami wyznaczającymi przerwę w czasie pracy, może to być np, indywidualne dogadanie się poszczególnych pracowników z pracodawcą ze względów np zdrowotnych (zażywanie leków o określonej porze, po lub przed posiłkiem).

Ile przysługuje przerwy na 12 godzin pracy

Często jednak można spotkać się z firmą, która oferuje pracownikowi pracującemu 8, 10 czy też 12 godzin przerwę jednorazową trwającą od 15 do 30 minut albo dwie po 15 minut. Takie jednak zasady zależą od danej firmy i jego właściciela. Zasadą, która obowiązuje zawsze i zmienienie jej jest niedopuszczalne to zaczęcie pracy 15 minut później albo skończenie jej 15 minut prędzej.

Przerwa przysługująca pracownikowi powinna być wykorzystana i nie powinny ucierpieć na tym jego obowiązki oraz praca powinna być wykonywana przed a także po obowiązującej przerwie.

Czasem w niektórych zakładach pracy pracodawca udziela pracownikowi przerwę, która może trwać do godziny i być wykorzystana na załatwienie ważnych spraw poza miejscem pracy i nie jest ona płatna chyba, że w danej firmie panują inne zasady na temat wynagradzania takich przerw.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here