Jak działa system alarmowy i dlaczego warto go zainstalować w firmie

O korzyściach systemów bezpieczeństwa, takich jak monitoring czy alarm, każdy z nas ma jakąś podstawową wiedzę. Warto jednak wejść w temat nieco głębiej i dowiedzieć się, dlaczego system alarmowy jest dobrym pomysłem, jeśli zależy nam na skutecznej ochronie posiadłości lub innego mienia.

Co to jest system alarmowy?

System alarmowy to zespół urządzeń, których zadaniem jest wykrywanie konkretnego zdarzenia, przeanalizowanie go i w razie potrzeby – zaalarmowanie o jego wystąpieniu. Istotne jest tu stwierdzenie „konkretnego zdarzenia”, ponieważ w połączeniu z konkretnym typem czujników alarm może włączyć np. kiedy wykryje wodę, próbę włamanie, dym lub ruch.

Na system alarmowy składa się szereg urządzeń, wśród których najważniejsza jest centrala alarmowa, czujniki, sygnalizatory, komunikatory i dialery. Ich odpowiednie skonfigurowanie decyduje o skuteczności systemu. Co istotne – system ten można dowolnie rozbudowywać dodając do niego kolejne urządzenia o nowych funkcjach. Wszystko zależy od potrzeb danego budynku i przedsiębiorstwa.

Zalety systemu alarmowego w firmie

Jakie zastosowanie ma system alarmowy w firmie? Może wykryć nieautoryzowane wtargnięcie na teren obiektu lub wejście do konkretnego pomieszczenia. Ponadto dzięki integracji z czujnikami dymu lub czujkami gazu wykryje pożar bądź awarię instalacji gazowej. W zależności od funkcji, centrala alarmowa może powiadomić od razu służby ratunkowe bądź wysłać wiadomość do właściciela firmy. W ten sposób możemy znacznie podnieść bezpieczeństwo osób i mienia znajdującego się budynku, a także w porę wykryć lub wręcz uniknąć wielu nieszczęśliwych wypadków.

Zasada działania systemu alarmowego

Najważniejszymi elementami systemu są czujniki oraz centrala alarmowa, zwana też sercem lub mózgiem instalacji. Czujniki, czyli detektory, odpowiedzialne są za wykrycie konkretnego zdarzenia i przekazanie informacji do centrali alarmowej. To ona aktywizuje alarm, lecz może też analizować zdarzenie i decydować, czy zaistniała potrzeba uruchomienia alarmu czy też nie. Aby system był jeszcze bardziej skuteczny, można zapobiegać zdarzeniem instalując w newralgicznych punktach (okna, drzwi, bramy, dach) kolejne detektory wykrywające np. ruch zanim dojdzie do faktycznego włamania czy kradzieży.

Odnośnie centrali, to warto jeszcze wspomnieć, że poza interpretacją zdarzeń ma ona zadanie wysyłania komunikatów do odbiorców, np. policji, straży pożarnej czy też na urządzenie właściciela firmy. Komunikat może być wysłany w formie tekstowej np. jako SMS. Na końcu systemu znajdują się sygnalizatory, czyli urządzenia zainstalowane wewnątrz lub na zewnątrz budynku, które wydają sygnały świetle i dźwiękowe. Współczesne systemy alarmowe pozwalają ponadto zadbać o estetykę i niewidoczność urządzeń. Sygnalizatory oraz czujniki można zamaskować i niemal całkowicie wtopić je w architekturę wnętrza.

Na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę?

Wybierając system alarmowy do biura czy fabryki warto zadbać o właściwy dobór urządzeń, ich funkcji oraz staranne wykonanie i montaż całej instalacji. Dobrze jest zlecić najpierw wykonanie projektu systemu firmie specjalizującej się w tworzeniu systemów bezpieczeństwa. Taka firma zadba o przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, aby poznać specyfikę i słabe punkty danego obiektu. Warto też wspomnieć na marginesie, że sama obecność systemu alarmowego często jest skutecznym straszakiem na potencjalnych włamywaczy. Ponadto dobrze jest połączyć system alarmowy z systemem monitoringu i stworzyć całościową instalację bezpieczeństwa w budynku i wokół niego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here