Karta kredytowa a debetowa

Karta kredytowa i debetowa to w opinii wielu klientów praktycznie to samo. Oczywiście sposób korzystania z nich jest rzeczywiście podobny, mogą też wyglądać identycznie. Jakie więc są różnice pomiędzy tymi kartami? Karta kredytowa a debetowa to bardzo szeroki temat, a różnic pomiędzy nimi jest bardzo dużo.

Karta debetowa

Karta debetowa jest zawsze powiązana z rachunkiem oszczędnościowo rozliczeniowym, czyli popularnym kontem bankowym. Wydawana jest zawsze do konta i umożliwia wypłacanie pieniędzy z bankomatów lub też po prostu dokonywanie płatności samą kartą. Klient posiadający kartę debetową może korzystać tylko ze środków, które ma na swoim koncie. W niektórych sytuacjach może również zrobić na końce debet czyli do określonej sumy po prostu się zadłużyć. Taki debet regulowany jest w chwili, gdy jakiekolwiek środki pojawią się na końce. Jeśli – na przykład – debet, który zrobił klient wynosi 500 złotych, a na koncie pojawi się później wpływ w wysokości 1000 zł, klient będzie miał do dyspozycji tylko 500, bowiem reszta zostanie przeznaczona na spłatę debetu. Najczęściej korzystanie z karty debetowej  nie wiąże się z żadnymi kosztami, wszystko jednak zależne jest od konkretnych zapisów w umowie rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego. Niekiedy bezpłatne korzystanie z karty możliwe jest tylko w sytuacji określonych wpływów na konto czy danej liczby transakcji przeprowadzonych kartą.

Karta kredytowa

Karta debetowa a kredytowa to sporo różnic. Kredytowa także pozwala podobnie jak debetowa wypłacać pieniądze z bankomatów i dokonywać płatności kartą, jednak nie jest ona powiązana z kontem bankowym. Można ją otrzymać w bankach czy instytucjach pozabankowych, pod warunkiem posiadania zdolności kredytowej. Pieniądze wypłacone przy pomocy karty i kwoty wydane podczas płacenia kartą, to nic innego jak kredyt, który trzeba spłacić. Bardzo często szybkie spłacenie zadłużenia na karcie kredytowej nie wiąże się z koniecznością płacenia wysokich odsetek i innych kosztów kredytu. Warto więc ją posiadać jako dodatkową opcję, umożliwiającą płatności w sytuacji, gdy nasze finanse w danej chwili na to nie pozwalają.

Podsumowując

Karta kredytowa a debetowa. Którą wybrać? Debetowa to rzecz oczywista. Każdy, kto posiada konto bankowe, dla swojej wygody powinien także posiadać kartę debetową, by łatwo korzystać ze zgromadzonych na koncie pieniędzy. Karta kredytowa z powodzeniem może być kartą dodatkową, dzięki której problemy finansowe przestaną się pojawiać, zawsze bowiem będzie można przy pomocy takiej karty dokonać płatności czy też wypłacić pieniądze. Karta kredytowa i debetowa to coś, czym warto się zainteresować i posiadać. Nie można jednak zapominać, że karta kredytowa i debetowa czasem wiąże się z kosztami. W przypadku kredytowej, mogą pojawić się odsetki i inne koszty kredytu, a także opłata miesięczna za posiadanie i możliwość korzystania z karty. Karta debetowa często jest bezpłatna, nie jest to jednak generalna zasada. W przypadku karty debetowej może pojawić się konieczność zapłacenia co miesiąc określonej kwoty za posiadanie karty, a także prowizji za wypłaty z bankomatów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here