Karta kredytowa a karta debetowa

Czym się różni karta kredytowa od debetowej? Czy musisz mieć konto w banku, aby je otrzymać? Czy można nimi płacić tak samo i gdzie będzie honorowana wyłącznie karta kredytowa? Przedstawiamy podobieństwa i najważniejsze różnice obydwu rodzajów kart.

Karty kredytowe i debetowe – płacimy nimi coraz częściej

Pod koniec I kwartału 2022 roku liczba kart płatniczych w obiegu na polskim rynku przekroczyła 43 miliony* sztuk. Ponad 80% tej sumy stanowią karty debetowe, a drugie miejsce przypada kartom kredytowym. Średnio kartami wykonujemy kilkanaście transakcji miesięcznie i jest to obecnie standardowy sposób płacenia za dobra i usługi.

Dzięki płatnościom zbliżeniowym korzystamy z kart nawet przez telefon (ApplePay, GPay). Chociaż rynek płatności elektronicznych wciąż się rozwija i powstają coraz ciekawsze rozwiązania w tym zakresie, karty jeszcze długo pozostaną w naszych portfelach (lub smartfonach), szczególnie jeśli chodzi o kartę kredytową.

Karta kredytowa a karta debetowa

Łączy je nazwa, wymiary, design i podstawowe funkcjonalności. Możesz nimi płacić w sklepie spożywczym, kupić sprzęt AGD lub zapłacić fryzjerowi za usługi. W tym miejscu zaczynają się jednak różnice, których nie widać gołym okiem. Może poza jednym wyjątkiem – napisem debit lub credit. I choć podczas płatności za dobra czy usługi napisy na karcie nie mają większego znaczenia, za tymi terminami kryje się potężna różnica.

Jak działa karta debetowa?

Karta debetowa zwana jest inaczej kartą do konta. Możesz za jej pomocą korzystać ze środków zgromadzonych na rachunku bieżącym, robić zakupy, wypłacać gotówkę z bankomatu lub dokonać wpłaty na konto przez wpłatomat. Za jej wydanie ani użytkowanie bank zazwyczaj nie pobiera opłaty, jest to więc standardowy dodatek do konta.

Możliwości karty debetowej kończą się, gdy wyzerujesz saldo rachunku bankowego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dysponujesz limitem kredytowym w koncie. Korzystasz wówczas z karty tak, jakbyś wciąż miał na nim środki.

Karta kredytowa – co to jest?

Tam, gdzie kończą się możliwości zwykłej karty, na podium wchodzi karta kredytowa. Jest to forma linii kredytowej ubrana w plastikowy pieniądz. Dzięki karcie kredytowej skorzystasz ze środków przyznanych Ci w ramach kredytu, do wysokości limitu ustalonego w umowie.

Karta kredytowa nie wymaga posiadania konta bankowego, daje mnóstwo możliwości i swobody, a jeśli mądrze z niej korzystasz, nie zapłacisz za to ani złotówki. Jak to możliwe?

Środki wykorzystane w ramach limitu na karcie są oprocentowane, jednak dzięki okresowi bezodsetkowemu możesz korzystać z kredytu bez żadnych opłat. Wynosi on zwykle ponad 50 dni, a więc daje możliwość spłaty zobowiązania z kolejnej pensji. Za wydanie i obsługę karty kredytowej pobierane są opłaty, ale zwykle wystarczy z niej aktywnie korzystać, aby ich uniknąć.

Karta kredytowa – więcej korzyści

Za pomocą karty kredytowej możesz sfinansować większy zakup i skorzystać z możliwości zadłużenia, bez konieczności wnioskowania o dodatkowy kredyt gotówkowy. Jeśli nie zdążysz spłacić tej kwoty w ciągu okresu bezodsetkowego, wystarczy, że będziesz uiszczać wpłatę minimalną (zwykle około 5% wysokości zadłużenia). Resztę spłacisz w dowolnym momencie, a większe kwoty możesz dodatkowo rozłożyć na dogodne raty.

Karta kredytowa świetnie sprawdza się za granicą i podczas wyjazdów. Jest niezbędna do zarezerwowania pokoju w hotelu, zakupu biletu lotniczego czy wypożyczenia auta. To również łatwo dostępne pieniądze na sytuacje losowe.

Karta kredytowa staje się więc nie tylko bardziej funkcjonalna od debetowej, ale i opłacalna dla klientów. Oferuje możliwości wykonywania transakcji w sklepach i wypłacania gotówki z bankomatu bez prowizji, a przy tym szereg usług dodatkowych.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

źródło

https://www.totalmoney.pl/artykuly/208060,karty-kredytowe,karta-debetowa-czy-kredytowa,1,1

*https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_01_2022.pdf

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here