Kod Nomenklatury Scalonej

Planujesz import towarów z Chin? Musisz wiedzieć, że jednym z etapów tego procesu jest odprawa celna, do przeprowadzenia której potrzebnych Ci będzie szereg dokumentów i wiele więcej. Do prawidłowej klasyfikacji towarów będziesz potrzebować także kodów CN. Czym są owe kody i jak je ustalić? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym jest kod nomenklatury scalonej?

Kod CN jest to kod zawarty w Nomenklaturze Scalonej (ang. Combined Nomenclature), która powstała w momencie, gdy Rada UE wprowadziła wspólną taryfę celną w 1987 r. na potrzeby ustalania odpowiednich stawek celnych. Bazą dla kodów CN jest System Zharmonizowany (ang. Harmonized System), stosowany wobec ponad 200 państw na świecie. Kod HS składa się z sześciu cyfr, zaś kod CN – z ośmiu. Kod Nomenklatury Scalonej nadawany jest każdemu towarowi, który wchodzi w obieg na terenie Unii Europejskiej.

Jak ustalić kod nomenklatury scalonej?

Użytecznym systemem, pozwalającym na ustalenie właściwego kod CN, jest system TARIC, który integruje wszelkie ustalenia prawne państw członkowskich Unii Europejskiej związane z taryfami celnymi dla produktów przemysłowych i rolnych. Jest on podzielony na 21 sekcji i 99 działów, a kolejne cyfry kodu towaru, których jest 10 lub 11, oznaczają: sekcję, dział, kategorię, typ towaru, statystyczne podpodziały oraz środki ochronne na obszarze celnym Unii Europejskiej.

W przypadku importu towarów do Polski znacznie praktyczniejszym systemem może okazać się Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej, w skrócie ISZTAR. Znajdziesz tu informacje na temat nomenklatury towarowej (nomenklatury CN, nomenklatury TARIC, systemu kodów dodatkowych), ale nie tylko. ISZTAR prezentuje również informacje na temat stawek celnych, informacje o ograniczeniach w imporcie i eksporcie, a także kontyngenty towarowe, zawieszenia ceł oraz stawki podatku VAT i akcyzy.

Dlaczego warto znać zasady ustalania kodu CN?

Użycie prawidłowego kodu CN podczas odprawy celnej ma ogromne znaczenie dla jej właściwego przebiegu. Popełnienie błędu może bowiem skutkować poważnymi konsekwencjami, m.in. naliczeniem nieprawidłowego cła oraz podatku, a nawet zatrzymaniem przesyłki do kontroli celno-skarbowej, przez co często dochodzi do dużych opóźnień w dostawie. Ponadto Urząd Celno-Skarbowy w konsekwencji nadania nieprawidłowego kodu CN może naliczyć odsetki dla wcześniejszych przesyłek dopuszczonych do obrotu z błędnym kodem nomenklatury.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here