Koszty prowadzenia firmy w 2022

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą lub też zastanawiał się poważnie nad jej podjęciem, wie, że kluczowe dla jej powodzenia są koszty, a w zasadzie ich stosunek względem przychodów. Dlatego też każda informacja o wzroście obciążeń przyjmowana jest z niepokojem. Czy w 2022 roku jest się czego bać? Sprawdźmy!

Własna działalność – koszty dla małych i dużych firm

Temat obciążeń firm zacząć trzeba od zwrócenia uwagi na spore różnice w strukturze wydatków. Są one jednak kluczowe z punktów widzenia tego tematu. Przede wszystkim należy pamiętać, że bardzo dużo zależy od rodzaju działalności i ogólnie pojętej wielkości firmy. Dlatego też dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które nie zatrudniają innych osób, z reguły największym problemem jest coroczny wzrost składek. Zmiany cen mediów, materiałów czy kosztów pracowniczych mają z kolei dużo mniejsze znaczenie. W przypadku większych firm na pierwszy plan wysuwają się z kolei wydatki osobowe i koszty ponoszone na zakup materiałów. Duże przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe są dodatkowo wrażliwe na wzrost cen gazu, prądu, wody czy śmieci. Główną rolę w tym przypadku odgrywa oczywiście efekt skali.

Warto przy tym też pamiętać, że całość współczesnej gospodarki to system naczyń połączonych. Oznacza to, że jeśli energia drożeje, to nawet jeśli fakt ten wpłynie bezpośrednio głównie na duże podmioty, to wzrost cen ich produktów i usług prędzej czy później „trafi” do pozostałych podmiotów oraz osób prywatnych – nakręcając spiralę kosztów. Dlatego też wzrost kosztów dla poszczególnych przedsiębiorstw jest różny, jednak zawsze pogorszenie rentowności jednych odbija się z mniejszym lub większym opóźnieniem na pozostałych.

Wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w 2022 roku – czego się spodziewać?

1 stycznia 2022 to data bardzo ważna z punktu widzenia pracowników i pracodawców. To od tego dnia w życie weszły przepisy „Polskiego Ładu”, które mają olbrzymie znaczenie dla wielkości obciążeń podatkowych i oskładkowania umów. Co jednak warte podkreślenia, nie wszystkie zmiany w tym roku związane są tylko z tą ustawą. Spore znaczenie mają też zmiany przepisów dotyczących wysokości płacy minimalnej, informacje statystyczne o średnim wynagrodzeniu w kraju, a także ogólna sytuacja społeczno-gospodarcza. Od wielu miesięcy w Polsce rośnie inflacja, przekraczając z końcem 2021 roku 8 procent. Rosną ceny gazu i paliw kopalnych, bardzo droga jest też benzyna i olej napędowy, co automatycznie pogłębia też presję na przedsiębiorstwa. Wszystko to sprawia, że w roku 2022 nie ma co marzyć o obniżeniu kosztów, czy nawet utrzymaniu ich na podobnym poziomie. Podwyżki są pewne i dotkną w zasadzie wszystkie przedsiębiorstwa, choć na pewno w różnym stopniu. Co przy tym warte podkreślenia, w przypadku dalszego pogarszania się obecnej sytuacji wcale niewykluczony jest wariant, w którym spirala rosnących kosztów doprowadzi do redukcji zatrudniania czy nawet zamknięcia niektórych firm. Wydaje się więc oczywiste, że wszystkie przedsiębiorstwa powinny „na już” zacząć szukać sposobów na rozsądne oszczędności, które pozwolą nie tylko na przetrwanie, ale umożliwią też dalszy rozwój.

Ile kosztuje prowadzenie firmy – jak zmniejszać koszty?

Co jasne, hasło redukcji kosztów działalności łatwiej rzucić, niż zrealizować w praktyce. Wynika to z obiektywnych trudności, takich jak:

  • Negatywny wpływ redukcji zatrudnienia czy benefitów pracowniczych na działanie firmy.
  • Brak większego wpływu na koszty materiałów, surowców czy działania konkurencji.
  • Konieczność zapewnienia narzędzi, warunków środków służących do wykonywania pracy.

Ograniczanie wydatków musi więc być zawsze ostrożne i rozsądne, by przypadkiem ich wprowadzenie nie odbiło się negatywnie na funkcjonowania firmy. Na pewno jednak warto dobrze przyjrzeć się strukturze kosztów i zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Koszty mediów – tania energia dla firm to raczej przeszłość, jednak racjonalizacja użycia prądu czy gazu oraz poszukiwanie nowych sprzedawców, którzy zaoferują lepszą cenę, to zawsze dobre rozwiązanie.
  • Wydatki na flotę – bywa, że niektórzy użytkownicy samochodów służbowych nie do końca dbają o powierzone pojazdy, wykorzystują je niezgodnie z przeznaczeniem i niezbyt liczą się ze zużyciem paliwa. Zwrócenie uwagi na te kwestie może dać bardzo duże oszczędności.
  • Planowanie zakupów – racjonalizacja kosztów i poszukiwanie bardziej opłacalnych opcji pozwala na uniknięcie częstego problemu zalegania w magazynach niepotrzebnych narzędzi, urządzeń, materiałów biurowych itp.

Należy też przy tym podkreślić, że często kluczowe znaczenie ma efekt skali. Oczywiste jest, że jeśli raz wyłączymy nieużywaną maszynę, to efekt tego będzie niezauważalny. Jednak codzienne oszczędzanie w wielu zakresach potrafi dać bardzo wymierne efekty. A jeśli zależy nam na lepszym gospodarowaniu energią, to pomóc może firma EWE, która oferuje nie tylko prąd i gaz dla firmy, ale też nowoczesne rozwiązania – jak kogeneracja czy usługi audytorskie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here