Kredyt hipoteczny: na co zwrócić uwagę, jakie warunki trzeba spełniać aby dostać kredyt hipoteczny?

Dla wielu osób kredyt hipoteczny to jedyny sposób na to, by spełnić marzenie o własnym kącie. Jednak aby go otrzymać, trzeba spełnić wiele warunków. Wyjaśniamy, co jest najważniejsze wśród kryteriów i jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać kredyt hipoteczny.

Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt hipoteczny?

Przede wszystkim ważne jest to, by poszukać kredytu hipotecznego, który ma najkorzystniejsze warunki. To zobowiązanie finansowe na bardzo dużą kwotę, dlatego nie powinno się decyzji podejmować pochopnie. Aby wybrać kredyt hipoteczny o jak najlepszych warunkach, dobrze jest skorzystać z porównywarek typu https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne, dzięki którym w jednym miejscu można sprawdzić wszystkie najważniejsze parametry.

A co jest istotne? Przede wszystkim to, ile zapłaci się za kredyt. Co to oznacza? W koszty kredytu wlicza się nie tylko kwotę, jaką się pożycza od banku wraz z odsetkami, ale także marżę, prowizję, ubezpieczenie, opłatę za wycenę nieruchomości.

Raty przy kredycie hipotecznym

Wysokość raty jest dla kredytobiorcy ważna, gdyż dzięki niej jest w stanie określić swoje możliwości finansowe. Na ratę składa się kapitał, czyli to, jaka kwota została pożyczona oraz oprocentowanie. Ono z kolei zależne jest od marży dla banku i zmiennej stawki bazowej.

Do wyboru ma się dwa rodzaje rat – stałą i malejącą. W przypadku pierwszej z nich co miesiąc płaci się taką samą kwotę. Na początku jednak spłaca się głównie odsetki, a później dopiero kapitał. W przypadku raty malejącej to kwota kapitału jest niezmienna, a zmienia się kwota odsetek, gdyż liczone są od kwoty pozostałej do spłaty.

Oczywiście wysokość rat zależy w dużej mierze od kwoty, jaką się pożyczy oraz okresu spłaty. Wiadomo, że im dłużej spłacamy, tym mniejszą sumę miesięcznie wydajemy, jednak w efekcie płacimy zdecydowanie większy koszt z uwagi na odsetki.

Jakie warunki trzeba spełniać aby dostać kredyt hipoteczny?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że banki zwracają uwagę na wiek kredytobiorcy. Właśnie dlatego najłatwiej mają osoby do 35. roku życia. W przypadku osób starszych istnieje ryzyko, że nie zostanie spłacone zobowiązanie. Dla banku liczy się bowiem zdolność do kreowania dochodów.

Kolejnym ważnym warunkiem przy udzielaniu kredytu hipotecznego jest historia kredytowa wnioskodawcy. Sporo mówi się na temat jej budowania. Jednak prawda jest taka, że dla banku lepszym klientem jest ten, kto nie ma żadnej, niż ten, kto ma złą historię kredytową. Jeśli więc ma się zaległości w spłacie zobowiązań – może być problem z otrzymaniem kredytu hipotecznego.

Zdolność kredytowa kredytobiorcy również ma znaczenie. Zależna jest od zarobków, ale nie tylko. Wpływ na nią mają również inne zobowiązania. W tym chodzi oczywiście o wszelkie wydatki związanie z utrzymaniem, spłaty innych kredytów i rat, limity na kartach.

Nie można zapomnieć również o wkładzie własnym. Obecnie powinien on wynosić 20% kosztów całej inwestycji. Tak więc wnioskując o kredyt i nie posiadając środków na wkład własny raczej należy się liczyć z tym, że bank odmówi finansowania nawet 90% wartości nieruchomości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here