księgowość sklepu internetowego

Polskie prawo wymaga, aby wszystkie firmy, które prowadzące własne sklepy internetowe prowadziły księgowość. Właściciele firm często wybierają tak zwaną małą księgowość dla sklepu internetowego, która stwarza możliwość wyboru jednej z dwóch form prowadzenia dokumentacji. Każde przedsiębiorstwo ma obowiązek rozliczać się z urzędami podatkowymi. Artykuł mówi o sposobach rozliczania księgowości w ramach ryczałtu oraz księgi przychodów i rozchodów. Zdobyta wiedza z pewnością pozwoli usystematyzować zagadnienia związane z księgowością dla sklepów internetowych jak również prezentuje wskazówki, którymi warto kierować się przy prowadzeniu własnej działalności.

Najlepsza forma księgowości dla sklepu internetowego

Małe przedsiębiorstwa to jednostki, które zwolnione są z obowiązku prowadzenia pełnej księgowości i w to miejsce wprowadzić mogą księgowość, która powszechnie nazywana jest uproszczoną. Najważniejszą zaletą tego modelu księgowości dla sklepu internetowego jest fakt, że posiada o wiele mniej skomplikowaną budowę, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze koszty związane z prowadzeniem dokumentacji księgowej. Księgowość dla sklepu internetowego w pierwszej kolejności zajmować powinna się wystawianiem faktur oraz rachunków, a także szeroko pojętym księgowaniem dokumentów ewidencyjny i generowaniem stosownych deklaracji do US oraz ZUS. Istnieją dwie drogi, w ramach modelu uproszczonej księgowości pierwszą z nich jest ryczałt ewidencjonowany, a drugą księgą przychodów i rozchodów.

Ryczałt

Ryczałt stanowi formę opodatkowania służącą do określania przychodu, jaki osiągnął sklep internetowy. Jego charakterystyka nie dopuszcza możliwości odliczania kosztów, przez co sklep internetowy będzie musiał zapłacić podatek nawet w przypadku poniesienia straty. Omawiana forma księgowości dla sklepu internetowego nie może być wybrana przez wszystkie podmioty, ponieważ ustawodawca wylicza szereg czynników, które wyłączają możliwość rozliczania się na zasadach ryczałtu. Wymienić można tutaj konkretny limit przychodów, którego przekroczenie jest równoznaczne ze zmianą sposobu prowadzenia księgowości dla sklepów internetowych na tak zwaną książkę przychodów i rozchodów.

Księga przychodów i rozchodów

Książka przychodów i rozchodów definiowana jest jako księgowość dla sklepu internetowego na zasadach ogólnych. Wskazane tutaj progi podatkowe wynoszą następująco 18%, 32% oraz liniową 19%. Istota tego modelu księgowości opiera się na obliczaniu dochodu, a następnie pomniejszeniu go o koszty, dzięki czemu wyliczyć można stosowny podatek do zapłaty. Dodatkowo ostateczna kwota podatku może zostać obniżona o odliczenia podatkowe. Księga przychodów i rozchodów to możliwość korzystania z ul podatkowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here