rozliczenie podatku w Niemczech

Niemcy to kraj Unii Europejskiej, który Polacy w dalszym ciągu wybierają najczęściej jako miejsce stałego zarobkowania. Niekiedy międzynarodowe firmy funkcjonujące w Polsce wysyłają tam swoich pracowników na kilka miesięcy czy nawet lat. W takim przypadku konieczne jest coroczne rozliczenie podatku w Niemczech. Osobom, którym pierwszy raz w życiu przychodzi rozliczyć się w innym kraju niż Polska, mają z tym wiele problemów. Nie trudno się temu dziwić, przeszkodą może być nie tylko język, ale także inne prawo, zasady podatkowe. Najkorzystniej w takich warunkach udać się do specjalisty podatkowego lub wynająć firmę, która podpowie, jak rozliczyć się z niemieckim urzędem poprawnie.

Jak to wygląda w praktyce?

Niezapłacenie podatku to duże kary finansowe, na które lepiej się nie narażać. Ogólna zasada jest taka, że pracownik odprowadza swoje podatki w kraju, w którym aktualnie odbywa swoje czynności służbowe. Takie rozliczenie podatku w Niemczech musi więc przygotować także osoba, która na stałe jest zameldowana w Polsce lub w innym kraju Unii Europejskiej. Nie jest powiedziane, że pracownik powinien samodzielnie wypełnić dokumenty. Może się tym zająć powołany przez osobę zatrudnioną reprezentant, między innymi znajomy czy rodzina mieszkająca w tym kraju i znająca jego przepisy, język. Bez odpowiedniego rozliczenia podatku w Niemczech nie ma co liczyć na rozwój kariery w firmie, w której taka osoba jest zatrudniona. Żeby można było się rozliczyć, potrzebne są dwa dokumenty od pracodawcy, między innymi o wysokości odprowadzanych składek i podatków oraz wynagrodzenie brutto . Powinien on je wystawić w stosownym okresie, tak żeby pracownik miał czas na złożenie wniosku.

Kogo zatrudnić?

Obecnie tak wiele Polaków pracuje w niemieckich przedsiębiorstwach, że nie brakuje na terenie Polski biur podatkowych, które mają doświadczenie w rozliczaniu podatku w Niemczech. Wybierając odpowiednią firmę, warto sprawdzić doświadczenie, poprzednich klientów. Opinie o danej placówce można odnaleźć w Internecie, tak jak wszystkie dane kontaktowe do takiego profesjonalnego biura. Skompletowanie potrzebnych dokumentów, zebranie niezbędnych informacji oraz rozliczenie podatku w Niemczech z pomocą tych działających na polskim rynku biur będzie szybsze niż samodzielne wypełnienie papierów. Zasady podatkowe w tym kraju są nierzadko bardziej skomplikowane, dlatego początkujący pracownik działający na tym terenie może sobie nie poradzić. Każda taka agencja zna terminy, do kiedy trzeba złożyć najważniejsze dokumenty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here