Przegląd norweskich branż o największym potencjale wzrostu dla międzynarodowych inwestorów

Norwegia jest wysoko rozwiniętym krajem, którego gospodarka w dużym stopniu opiera się na sektorach eksportowych. Bogactwo zasobów naturalnych ropy naftowej i gazu ziemnego sprawia, że bariery wejścia dla międzynarodowych inwestorów pozostają względnie wysokie. Istnieją jednak branże, które zapewniają szczególnie dobry potencjał wzrostu dla przedsiębiorców zagranicznych. Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, jednak współpracuje z rynkiem unijnym w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Z tego względu inwestorzy międzynarodowi muszą stosować się do konkretnych procedur, podatków czy opłat.

Energetyka odnawialna

Norwegia przez długi czas była uzależniona od energii produkowanej na bazie paliw kopalnych. Obecnie jednak coraz większy nacisk położony jest na rozwój energetyki odnawialnej, ze szczególnym wskazaniem na sektor wiatrowy w obszarze Morza Północnego. Przedsiębiorstwa z zagranicy coraz częściej inwestują w farmy wiatrowe, które bazują na innowacyjnych technologiach i stanowią idealne rozwiązanie dla podmiotów nastawionych na zrównoważoną energetykę. Norwedzy coraz mocniej wykorzystują również potencjał rzek i jezior. Branża technologii energetycznych z użyciem prądu rzecznego czy oceanicznego przyciąga wielu zagranicznych inwestorów.

Nowoczesne technologie morskie

Norwegia odznacza się obecnie wysokim potencjałem w obszarze technologii morskich, co w dużej mierze wynika z atrakcyjnego położenia nad Morzem Północnym i Morzem Norweskim. W kraju tym sprawnie funkcjonuje cały sektor offshore, który obejmuje przemysł morski, badania morskie oraz transport morski. Wszystkie te branże są stałym obiektem zainteresowania inwestorów zagranicznych, zainteresowanych nowymi perspektywami rozwoju w obszarze systemów monitorowania zasobów morskich czy autonomicznych jednostek pływających. Nieustannie poszerzają się tez możliwości w zakresie badań nad dnem oceanicznym, wydobyciem surowców czy opracowywania technologii chroniących środowisko morskie.

Nowoczesne technologie morskie

Branża transportowa

Norwegia jest jednym z państw, w których rewolucja transportowa pozostaje najmocniej widoczna. Dotyczy to zwłaszcza kompleksowego wsparcia dla elektryfikacji transportu, zapewnianego przez norweski rząd. To z kolei przyciąga zagranicznych przedsiębiorców, którzy są zainteresowani inwestycjami w infrastrukturę stacji ładowania czy produkcję samochodów elektrycznych. Branża transportowa jest nastawiona na sektor zarówno publiczny, jak i prywatny. Działania w takich branżach sprawiają, że przedsiębiorcy muszą sprawnie przeprowadzać każde rozliczanie podatkowe w Norwegii. Wsparcie pod tym kątem oferuje firma Polish Connection. Doświadczeni doradcy sprawnie obsługują norweskie podatki i księgowość

Farmaceutyka i biotechnologia

W Norwegii coraz mocniej na znaczeniu zyskuje sektor biotechnologii i farmaceutyki. W branżach tych nacisk jest położony przede wszystkim na innowacje technologiczne, które znajdują zastosowanie w obszarze opieki zdrowotnej. Inwestorzy zagraniczni są szczególnie zainteresowani dziedzinami o długoterminowych perspektywach rozwoju, takimi jak genoterapia czy onkologia. Norwegia jest krajem o mocno rozbudowanym systemie opieki zdrowotnej, w którym szczególny nacisk kładzie się na kompleksowe badania kliniczne. To z kolei zachęca międzynarodowych inwestorów do współpracy z różnymi instytucjami i firmami badawczymi, które zajmują się opracowywaniem nowych produktów czy form terapii.

Innowacyjne rolnictwo

Norwegia odznacza się stosunkowo surowym i niesprzyjającym klimatem, jednak w ostatnich latach następuje w tym kraju znaczący wzrost znaczenia rolnictwa i branży produkcji żywności. Inwestycje w dużym stopniu ukierunkowane są na agrotechnologie, w tym inteligentne systemy uprawowe. Ich rozwój ma na celu poprawę wydajności rolnictwa, a także zredukowanie wpływu na środowisko. Norwegowie coraz mocniej wspierają lokalne rynki, co stanowi atrakcyjne rozwiązanie dla inwestorów dostrzegających duży potencjał w zrównoważonym rolnictwie. Norwegia jest też ukierunkowana na samowystarczalność żywieniową, co przynosi długoterminowe korzyści.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here