przejęcie firmy
fot. pexels.com

Prowadzenie biznesu wymaga wielu umiejętności z różnych dziedzin, aby przedsiębiorstwo mogło prawidłowo funkcjonować. Niestety czasami nie udaje nam się prowadzić biznesu i wówczas firma zostaje doprowadzona do sytuacji, w której grozi jej upadłość lub przejęcie.

Zobacz też: http://www.carpathians.pl/przejecia-firmy/

Przejęcie firmy

Proces ten zachodzi w momencie, w którym firma zostaje wykupiona przez inną firmę. A wówczas to traci całą kontrolę nad swoim przedsiębiorstwem. Przejęcie może odbyć się za zgodą dwóch stron, ale także bez zgody wszystkich członków zarządu i wspólników. Taka forma nazywana jest przejęciem agresywnym.

W świecie biznesu takie sytuacje mają miejsce każdego dnia. Wiele firm szuka odpowiedniego sposobu na to, by uratować swoją działalność i zrobić ekspansję na nowe rynki, bez ogłaszania upadłości. Wówczas ma jeszcze jedną możliwość, którą jest fuzja.

Fuzja

Fuzja to, z kolei, proces połączenia firm, który wynika z rozwoju działalności. Nowa firma może wówczas zyskać znacznie silniejszą pozycję na rynku, a także zdecydować się na nowe segmenty swojej działalności.

Istnieje kilka różnych rodzajów fuzji: pozioma, pionowa oraz konglomeratowa. Połączenie biznesów może przynieść wiele korzyści przedsiębiorstwu, a także wynieść biznes na nowy poziom.

Przejęcie komornicze

Jeśli jednak firma nie ma możliwość, by dokonać fuzji, a biznes chyli się ku upadkowi, wówczas może jej grozić przejęcie komornicze. To sytuacja, która wynika z ogromnych zaległości finansowych przedsiębiorstwa, które nie są spłacane systematycznie. Przejęcie komornicze polega na zajęciu przez komornika dóbr, które znajdują się w firmie wraz z lokalem, które następnie wystawiane są na aukcje komornicze i może je wykupić dowolna osoba prywatna lub inne przedsiębiorstwo.

Przejęcie komornicze to nieciekawa sytuacja dla każdego biznesmena. Otóż w jego wyniku traci nie tylko cały majątek, który znajduje się w firmie, ale również jego reputacja jest skazana na sporą wyrwę i w przyszłości może mu zaszkodzić.

Przeczytaj też: http://www.rebeliakultury.pl/idealna-kawa-ze-spieniaczem-do-mleka/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here