Staże i praktyki drogą do kariery zawodowej

Rynek pracy jest obecnie bardzo bogaty, i ciągle zgłaszane jest zapotrzebowanie na nowych pracowników w różnych branżach. Dziś jest to chociażby branża budowlana, gastronomiczna, medyczna oraz IT. Gdy stopa bezrobocia jest niska pracodawcy nie mają zbyt wielu chętnych do pracy na danym stanowisku, a to skutkuje obniżeniem wymagań i podniesieniem płac. Jednak bez względu na to w większości ogłoszeń o pracę, w rubryce „wymagania” jest zawarty podpunkt „wymagane X lat doświadczenia na podobnym stanowisku”. Jest to podyktowane tym, że pracodawca chce mieć pracownika, który mówiąc potocznie – ogarnia dany temat na tyle, żeby nie trzeba było tracić czasu na jego długie szkolenia.

Pracodawca chce więc mieć gotowe już umiejętności i doświadczenie za które tylko zapłaci wynegocjowaną stawkę. Po przeczytaniu takich ogłoszeń, w głowie młodego człowieka dopiero wchodzącego na rynek pracy, pojawia się następujące pytanie – a skąd ja niby to doświadczenie mam wziąć? No właśnie, i tutaj pojawiają się schody, które każdy w swoim życiu musi przejść. Schody polegające na, często mozolnym zdobywaniu „dojścia” do firmy w danej branży, po to by to doświadczenie pozyskać. Jednym ze sposobów zdobycia doświadczenia jest wolontariat, czyli praca za darmo. Z jednej strony jest to bardzo dobry sposób na to, by wyrobić sobie portfolio, a z drugiej strony kto chciałby pracować za darmo? W końcu trzeba się z czegoś utrzymać. Tutaj z pomocą przychodzi inne rozwiązanie. Praktycznie na każdym portalu ogłoszeniowym z ogłoszeniami o pracę znajduje się zakładka „praktyki / staże„. Wystarczy po prostu poświęcić chwilę swojego czasu na przejrzenie tych ofert. Wiele firm oferuje płatne staże i praktyki w swojej siedzibie na konkretnym stanowisku.

Czas pracy i wynagrodzenie są co prawda niższe od standardowych, jednak należy pamiętać, że nie jest to praca na pełnym etacie. Jest to jedynie działanie polegające na zdobyciu doświadczenia. Firmy często w ten sposób poszukują swoich przyszłych pracowników poprzez ich obserwację i ocenę ich potencjału. Może więc zdarzyć się tak, że po zakończeniu okresu praktyk / stażu możemy dostać propozycję pracy.

Innym sposobem na znalezienie stażu w interesującej nas branży jest zrobienie tego za pośrednictwem Urzędu Pracy. Jeżeli jesteśmy zarejestrowani w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna, to wystarczy zgłosić się do działu staży i spytać o aktualne oferty. Jeżeli takowej oferty nie znajdziemy to nic straconego. Wystarczy pójść do danego pracodawcy i po prostu spytać czy nie zechciałby przyjąć nas na staż. Jeżeli ten się zgodzi, to Urząd Pracy niejako wysyła nas na staż w danej firmie jako bezrobotnego. W takim wypadku stypendium za staż płacone jest nam przez urząd, a pracodawca zyskuje kolejną parę rąk do pracy. Jednakże często warunkiem „udostępnienia” przez Urząd Pracy stażysty, jest jego późniejsze zatrudnienie przez pracodawcę na pełny etat, na pewien uzgodniony okres czasu. Często jest to 3 miesiące. Po tym okresie możemy zakończyć współpracę lub zostać zatrudnieni na dłużej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here