Wózki transportowe do obsługi magazynu

Każdy, kto miał okazję pracować w magazynie, zdaje sobie sprawę, jak wielkie znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ma dostęp do odpowiednich urządzeń transportowych. Wykorzystuje się je nie tylko w celu przemieszczania towarów i produktów w obrębie danego magazynu, lecz także w trakcie załadunku i rozładunku. Przygotowując się do wyposażenia danego magazynu, warto zwrócić uwagę na wszystkie potrzebne do jego funkcjonowania sprzęty, wśród których nie powinno zabraknąć właśnie urządzeń transportowych. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się, jakie są najczęściej używane rodzaju wózków transportowych, w które z nich warto się zaopatrzyć oraz gdzie można tego dokonać.

Różne typy wózków transportowych

Wśród wózków dedykowanych dla celów transportowych znajdziemy kilka najważniejszych typów. Są one wykorzystywane zarówno w magazynach, jak i sklepach, instytucjach użyteczności publicznej, galeriach i innych obiektach wielkopowierzchniowych. Do najczęściej wykorzystywanych należą:

– wózki paletowe – przeznaczone do transportu na krótkich dystansach towarów spaletyzowanych,

– wózki sklepowe – świetnie nadające się do transportu paczek i towarów dużych gabarytów, przystosowane do łatwego pokonywania schodów i wysokich progów,

– wózki taczkowe – wyposażone zazwyczaj w jedną lub kilka platform o dużej powierzchni i uchwyt do jego popychania,

– wózki platformowe – pozwalające na przewożenie dużej ilości towarów i kartonów niespaletyzowanych.

Wózki platformowe – uniwersalny wybór

Wózek platformowy to jeden z najczęściej wybieranych typów wózków przeznaczonych do stosowania w magazynach. Pozwala na przewożenie towarów różnych gabarytów, zarówno tych dużych, których nie zmieścilibyśmy na przeciętnym „paleciaku”, jak i dużej ilości towarów małych.

Główną część konstrukcji wózka platformowego stanowi płaska platforma umieszczona na czterech wspomaganych kołach. Ma ona zazwyczaj kształt lekko podłużnego prostokąta. Możemy na niej umieszczać przeznaczone do transportu obiekty. Dzięki zastosowaniu burt mamy pewność, że w trakcie poruszania wózkiem, jego zawartość nie wypadnie poza granice platformy.

Ilość burt w wózku platformowym może się różnić, w zależności od konkretnego modelu. Najczęściej mamy do czynienia z dwoma, trzema lub czterema burtami. Znajdziemy także modele wózków wyposażonych w burty składane lub opuszczane, co pozwala na modulację jego objętości transportowej.

Urządzenia komplementarne względem wózków platformowych

Przygotowując się do zakupu wózka platformowego, warto sięgnąć także po inne przyrządy, które usprawnią jego działanie i używanie. Przede wszystkim, warto zaopatrzyć się w oprzyrządowanie służące wyznaczaniu ścieżek ruchu wózka transportowego oraz zabezpieczeniu jego drogi. Wymienić należy zwłaszcza taśmy naklejane na podłoże, słupki odgradzające, barierki, odbojnice gumowe i inne. Dzięki nim, mamy możliwość oznaczenia drogi ruchu, która pełnić może zarówno funkcje ergonomiczne oraz usprawniamy całość komunikacji w danym magazynie. Należy podkreślić, że bezpieczeństwo korzystania z wózka platformowego wymaga nie tylko zabezpieczenia samego urządzenia, lecz także otoczenia, w którym będziemy z niego korzystać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here