wydobywanie bitcoin

O Bitcoinie mówi się coraz więcej w kręgach finansowych. Wzrost popularności kryptowalut oraz gigantyczny wręcz wzrost wartości tej jednej konkretnej sprawił, że święci ona teraz tryumfy w internetowym świecie. Coraz więcej inwestorów przerzuca się na ten rodzaj lokowania swoich pieniędzy. Według wielu jest to dużo bezpieczniejsze niż kupowanie tradycyjnych walut i zamiast kupować na przykład dolary kupują na giełdach właśnie Bitcoiny. Jednak kupno Bitcoina nie jest jedynym sposobem na zdobycie tej kryptowaluty. Równie popularne jest wydobywanie Bitcoin za pomocą specjalnie przystosowanych komputerów o ogromnej mocy obliczeniowej, których jednym zadaniem jest właśnie poszukiwanie rzeczonych Bitcoinów.

Wydobywanie Bitcoin – jak zacząć?

Od razu trzeba zaznaczyć, że wydobywanie Bitcoin nie jest dla każdego. Bez właściwego przygotowania, zwłaszcza finansowego i sprzętowego, nie powinniśmy się w ogóle za to zabierać.

Wydobywanie Bitcoin polega na wykorzystywaniu ogromnej mocy obliczeniowej sprzętu komputerowego w celu znalezienia ciągu cyfr będących odpowiednikiem BTC. Jest to swoista nagroda za udzielenie mocy obliczeniowej w celu utrzymania sieci Bitcoin. Brzmi dość prosto ale wcale takim nie jest.

Do wydobywania Bitcoinów nie wystarczy niestety domowy komputer czy laptop. Nawet taki z najwyższej półki. Do miningu (wydobywanie, wykopywanie Bitcoin) służą specjalistyczne zestawy komputerowe zbudowane głównie z wysokiej klasy kart graficznych o dużej mocy obliczeniowej połączonych w jeden zestaw komputerowy. Jak łatwo się domyśleć karty takie kosztują na prawdę dużo. Ceny za sam sprzęt zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Do sprawnego i w miarę długiego działania całego systemu będziemy także potrzebowali profesjonalnego układu chłodzącego. I nie mówimy tu tylko o wentylatorach umiejscowionych na układach kart graficznych czy większych wentylatorach zapewniających odpowiednią cyrkulację powietrza wzdłuż całej jednostki obliczeniowej. Całość musi być umiejscowiona w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Zupełnie tak samo jak wielkie serwerownie. Cena za sam system chłodzący jest również bardzo wysoka.

Wszystko to sprawia, że możemy zapomnieć o wydobywaniu Bitcoinów w mieszkaniu, nawet posiadając sprzęt za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Do całej operacji trzeba się odpowiednio przygotować. Jest to swego rodzaju inwestycja na przyszłość i zanim zrobimy pierwszy krok musimy dokładnie wszystko przemyśleć i przeliczyć.

W internecie dostępne są specjalne kalkulatory, które po wprowadzeniu kilku zmiennych obliczają po jakim czasie inwestycja w kopanie Bitcoinów może nam się zwrócić. Jednym z głównych czynników jest tu także cena zużywanego prądu. Zestawy komputerowe nastawione na wydobywanie kryptowalut zużywają go dużo więcej niż standardowe zestawy komputerowe używane na co dzień w warunkach domowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here