Wypełnij deklarację online

Często kupując nieruchomość na własność nawet nie spodziewamy się, że poza opłatą za zakup nieruchomości oraz taksą notarialną należną notariuszowi, będą czekały nas jeszcze inne urzędowe opłaty. Czym jest podatek od nieruchomości i co warto o nim wiedzieć? Kiedy i dlaczego go płacimy?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Jaka deklaracja online może być użyta w przypadku określenia wysokości podatku od nieruchomości?
  • Kiedy płacimy podatek od nieruchomości, czyli kiedy dokładnie zachodzi obowiązek podatkowy?
  • Kto wydaje decyzję o wysokości podatku od nieruchomości?
  • Co ma wspólnego kwota stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji do wysokości podatku od nieruchomości?
  • Jaki jest związek prowadzenia działalności gospodarczej i podatku?
  • Czy podatek od nieruchomości jest zależny od ewidencji gruntów?
  • Czy organizacje pożytku publicznego podlegają tej opłącie?

Podatek od nieruchomości jest wyliczany przez urzędników w Urzędzie miasta lub Gminy na podstawie specjalnych wytycznych. Wysokość podatku jest zależna od kilku czynników. Najważniejsza informacja jest taka, że podatek płacimy raz w ciągu danego roku kalendarzowego. Zawsze do końca marca danego roku. Możemy go zapłacić w całości lub w ratach.

Kiedy płacimy podatek od nieruchomości- kiedy obowiązek podatkowy powstaje?

Podatek od nieruchomości płacimy w momencie nabycia określonej nieruchomości (przedmiotu opodatkowania)  (https://przyjazne-deklaracje.pl/podatki-od-nieruchomosci/ )/ Aby został naliczony podatek od nieruchomości należy zgłosić fakt nabycia nieruchomości do odpowiedniego urzędu. Tj. do Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy do wydziału podatków i opłat. Jednak coraz częściej spotykana jest sytuacja, że wcale nie musimy stawić się w urzędzie osobiście, a jedynie wypełnić tylko deklarację online (deklaracja in-1, deklaracja dn-1).  Jeśli jednak wypełnienie deklaracji nastręcza nam trudności zawsze można zadzwonić do urzędu i poprosić o wyjaśnienie. Wypełnianie deklaracji online jest dla nas korzystne ze względu na znaczną oszczędność czasu.

Jaki urząd domaga się od nas uregulowania podatku od nieruchomości?

Kiedy już zapadnie oficjalna urzędowa decyzja dotycząca wysokości podatku od nieruchomości na konkretny rok, zostaniemy o tym poinformowani w formie pisemnej. Na uregulowanie opłaty podatku od nieruchomości mamy mniej więcej czas do trzech miesięcy. Zwykle ostateczny termin to 15 marca konkretnego roku. Podatek możemy zapłacić w formie rat bądź w całości. Podatek możemy zapłacić osobiście w kasie urzędu bądź na wpisane w decyzji konto bankowe poprzez dokonanie stosownego przelewu bankowego.

Dlaczego to jednostki samorządu terytorialnego ustalają stawki podatku od nieruchomości?

Ustawodawca dokładnie określił, które jednostki samorządu terytorialnego odpowiadają za ściąganie podatku od nieruchomości. Co ważne wysokość podatku od nieruchomości zależy, jak już powiedzieliśmy od wielu czynników. Między innymi od metrażu mieszkania, procencie udziału w częściach wspólnych. Ważne jest też to czy do mieszkania przynależy piwnica oraz miejsce postojowe w garażu podziemny, Z reguły podatek od nieruchomości wynosi rocznie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dochody z podatku od nieruchomości stanowią znaczne wsparcie dla budżetu miasta bądź budżetu konkretnej gminy. Często kwestie podatku od nieruchomości regulują uchwały o opłatach lokalnych.

Co wpływa na długość czasu trwania obowiązku podatkowego opłat za nieruchomość? Odpowiedz jest prosta. Obowiązek podatkowy znika w momencie, kiedy sprzedamy nieruchomość lub podarujemy ją komuś w formie darowizny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here