Chlopyralid

Zwalczanie chwastów jest coraz trudniejsze, spowodowane jest to wycofywaniem kolejnych substancji czynnych oraz powstawaniem zjawiska ich odporności na działanie herbicydów. W związku z tym do eliminacji chwastów warto wykorzystać wszystkie rozwiązania. Jednym z nich są środki chwastobójcze zawierające w swoim składzie substancję czynną chlopyralid.

Chlopyralid w herbicydach

W Polsce zarejestrowane jest 37 środków ochrony roślin zawierających omawianą substancję czynną- stan na 30.10.2024. Dominują wśród nich produkty zawierające chlopyralid solo, które środki zawierają: 100 g/l, 300 g/l, 720 g/l. Herbicydy o zawartości substancji czynnej 100 g i 300 g na litr są w formie użytkowej SL, czyli koncentratu do sporządzania roztworu wodnego, a środek zawierający 720 g chlopyralidu w kilogramie jest w formulacji SG — granule do sporządzania roztworu wodnego.

Chlopyralid jest również partnerem dla innych substancji czynnych w gotowych produktach:

  • halauksyfen metylu
  • , fluroksypyr
  • fluroksypyr, 2,4 D
  • pikloram, aminopyralid
  • pikloram

Substancja czynna jest również dodawana jako składnik mieszanin opryskowych zwalczających uciążliwe chwasty dwuliścienne m.in. ostrożnia polnego. Środki na chwasty zawierające wymienione wyżej substancje czynne dostępne są na: https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin/herbicydy–c-001013.

W jakich uprawach można stosować chlopyralid?

Substancja czynna wchodzi w skład produktów przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych i nieprofesjonalnych, w związku z tym jej zastosowania jest bardzo szerokie. Może być aplikowana na polach uprawnych, ale także w ogrodach — jest składnikiem herbicydów przeznaczonych do zwalczania chwastów w trawnikach i na obszarach trawiastych.

W przypadku zbóż ozimych jej termin aplikacji przypada na okres po wznowieniu wegetacji, który zwykle przypada w fazie krzewienia. W podobnych fazach rozwojowych można stosować ją w zbożach jarych.

W przypadku rzepaku ozimego substancja czynna może być aplikowana zarówno w okresie jesiennym, jak i wiosennym. Chlopyralid jest też ważnym elementem programów zwalczania chwastów dwuliściennych w uprawie buraka cukrowego. Oprócz wymienionych upraw substancja czynna może być aplikowana również w rzepaku jarym, lnie, gorczycy białej, lniance siewnej, maku, gorczycy sarepskiej, buraku pastewnym, buraku ćwikłowym, brukwi, rzepie, rzepie białej, rzepie pastewnej, rzepie czarnej, truskawce, lilii, narcyzie oraz w szkółkach drzew owocowych.

Możliwość stosowania substancji czynnej jest bardzo szeroka, ale należy pamiętać o stosowaniu produktu zgodnie z jego etykietą- zachować zawarte w niej dawki oraz zakres upraw.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here