Czy macierzyński wlicza się do stażu pracy

Okres macierzyński to najpiękniejszy okres w życiu każdej kobiety. Mają one to w genach, że dążą do bycia mamą za wszelką cenę, szczególnie w pewnym wieku. Przeważnie jest to decyzja przemyślana, skrupulatnie zaplanowana. Najpierw dbamy o karierę, stabilność finansową, kupujemy mieszkanie, planujemy. Czasem zdarzają się miłe niespodzianki, w pięknym czasie naszej kariery. Nasze życie zawodowe zaspokaja nasze potrzeby życiowe, takie jak egzystencja, nasze przyjemności czy wszelakie dobra życiowe. Jednak nieodzownie łączy się to z późniejszym czasem, kiedy przechodzimy na zasłużoną emeryturę po latach pracy.

Czy macierzyński wlicza się do stażu pracyWtedy, aby ją wyliczyć, niezbędny jest stos dokumentacji, a wysokość kwoty, jaką dostaniemy, zależy od zarobków i stażu pracy, czyli przepracowanych lat. Niejednokrotnie zdarza się, że brakuje nam właśnie stażu pracy i w pośpiechu musimy szukać dorywczego zajęcia, aby go osiągnąć. Decydując się na dziecko, często korzystamy z urlopu macierzyńskiego, całkowicie poświęcając się wychowaniu małego człowieka. I zadajemy sobie pytanie, czy przerwa w pracy nie wpłynie na naszą późniejszą emeryturę.

Kiedy należy się urlop macierzyński?

Gdy świadczymy stosunek pracy, rodząc potomstwo, możemy skorzystać z takiej opcji. Istnieje już taka możliwość nawet przed jego urodzinami. Ba, z urlopu może skorzystać nawet tata.

Komu przysługuje urlop macierzyński/ tacierzyński?

Prawo do takiego urlopu mają:

  • pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę w okresie, gdy dziecko przyjdzie na świat
  • pracownicy na umowie agencyjnej, umowie zleceniu
  • członkowie należące do KRUS
  • osoby odprowadzające składki chorobowe
  • osoby, które są podczas odbywania kary więzienia i są skierowane do pracy
  • duchowni
  • osoby, które świadczą pracę nakładczą
  • osoby na służbie zastępczej
  • osoby mające pozarolniczą działalność

Ile trwa urlop macierzyński?

Przeważnie jest on przyznawany na okres 20 tygodni. Po 14 tygodniach mama może przekazać pozostałe 6 tygodni tacie maleństwa. W przypadku ciąż mnogich urlop taki trwa dłużej. I tak maksymalny czas urlopu macierzyńskiego wynosi, w przypadku:

  • bliźniąt – 31 tygodni
  • trojaczków – 33 tygodni
  • czworaczków – 35 tygodni
  • pięcioraczki i więcej – 37 tygodni

Czy mogę zrezygnować z takiego urlopu?

Urlop taki jest obowiązkowy. Jest to czas przeznaczony na regenerację po porodzie i połogu, a także na pierwsze ważne chwile z maleństwem.

Jeśli po obowiązkowych 14 tygodniach zapragniesz wrócić do pracy, możesz to zrobić i przekazać pozostałą część należnego urlopu tacie, który pójdzie na urlop tacierzyński. Może on trwać nawet do 6 tygodni. Jedynym minusem takiego urlopu jest to, że nie możecie w tym samym czasie na nim przebywać. Musicie ustalić, kto pierwszy idzie na takie wolne. Przeważnie jest to oczywiście z wielu względów mama, ale nie ma takiego obowiązku.

Czy macierzyński wlicza się do stażu pracy?

Zgodnie z art. 180 Kodeksu Pracy urlop macierzyński wlicza się do stażu pracy. Po ustaniu stosunku pracy, z firmą, gdzie pracowaliśmy, mając urlop macierzyński, zostanie on wpisany w świadectwo pracy. Jest to też urlop, który kieruje się swoimi prawami. W okresie przebywania na takim urlopie pracodawca nie może nas zwolnić z pracy, jesteśmy szczególnie chronieni przed takimi konsekwencjami niebycia fizycznie w pracy.

Kto płaci za urlop macierzyński?

Jest on wypłacany, na podstawie ubezpieczenia zdrowotnego. Płatnikiem jest więc Zakład Ubezpieczeń Społecznych, do którego zgłosił nas pracodawca. Aby jednak otrzymać należne pieniądze, musimy złożyć odpowiednie dokumenty, w odpowiednim terminie. Lista niezbędnych dokumentów znajduje się na stronie ZUS w zakładce świadczenia.

Ile wynosi zasiłek macierzyński?

Kwota, jaką dostaniemy w tym czasie, to 100% naszego dotychczasowego wynagrodzenia. W przypadku, gdy pracownica, w ciągu 21 dni po urodzinach dziecka, złoży wniosek o przyznanie po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego, wówczas przysługuje 80% podstawy wynagrodzenia.

Szczegółowe informacje co do sposobu obliczenia przysługującej kwoty znajdują się na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można też uzyskać je telefonicznie.

Co jeszcze mogę wiedzieć o przysługującym mi urlopie?

Czy macierzyński wlicza się do stażu pracyJeśli po przeznaczonym czasie na odpoczynek i opiekę stwierdzisz, że jest to zbyt mało czasu, możesz iść na urlop rodzicielski. Trwa on nawet 32 tygodnie. Czyli łącznie to prawie rok. Jest to dużo czasu na nacieszenie się rodzicielstwem i godny wypoczynek.

Co w sytuacji, kiedy poronię?

W takiej sytuacji też należy się takie urlop i niestety jest też tak samo nazywany. Po ustaleniu płci odbieramy akt urodzenia martwego dziecka. Dokument taki możemy przedstawić pracodawcy, który wyśle nas na urlop macierzyński. Jest on wówczas skrócony do 56 dni. Jest on przyznawany automatycznie bez zbędnych tłumaczeń, aby nie stresować dodatkowo rodziców. Jest to czas potrzebny na odnalezienie równowagi psychicznej po tak nieocenionej stracie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here