praca na B2B

Przedsiębiorcy zamiast umów o pracę coraz częściej proponują inne rozwiązanie – umowy B2B. Czy warto się na nie godzić? Komu praca B2B przyniesie więcej korzyści i jak wygląda kwestia opłacalności w przypadku tego rodzaju umowy? Co ze składkami zdrowotnymi przy B2B?

Czy B2B się opłaca?

Jeśli interesuje Cię temat pensji na B2B, warto zasięgnąć informacji na ten temat na forum: wynagrodzenia. Pamiętaj, że B2B oznacza konieczność założenia własnej firmy i ponoszenia późniejszych kosztów jej prowadzenia.

Jako osoba decydująca się na tego rodzaju współpracę, będziesz musiał wybrać np. formę opodatkowania. I choć B2B może być dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem, jest ono również ryzykowne: w takim przypadku nie pracodawca, a Ty ponosisz wszelkie koszty, opłacasz podatki czy też ZUS, jesteś odpowiedzialny za te rozliczenia. Obliczając, czy B2B się opłaca, pamiętaj, że poza składkami musisz również prowadzić księgowość – samodzielnie lub płacąc za usługi księgowej.

Choć wydatków związanych z tą formą współpracy jest sporo, daje ona dodatkowe możliwości np. odliczenia części kosztów czy też skorzystania z leasingu. Nowi przedsiębiorcy mogą liczyć na preferencyjne warunki jak mały ZUS.

Możliwość korzystania z ulg i odliczania kosztów oraz niższe koszty pracodawcy sprawiają, że w ogólnym rozrachunku B2B jest bardziej opłacalną formą współpracy – decydując się na nią, możesz liczyć na nieco wyższe zarobki.

Umowa B2B. Czy warto ją zawierać?

Większość z nas zapewne słyszała, że podjęcie współpracy w ramach umowy B2B jest korzystniejsze niż zawarcie tradycyjnej umowy o pracę. Czy to prawda? Czy warto pracować na B2B?

Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt, że B2B znacznie różni się od innych umów – jest ona zawarta między dwiema firmami, nazywa się ją umową partnerską. Oznacza to, że pracownik staje się wykonawcą usług.

B2B to większa elastyczność i możliwość uzyskania wyższych zarobków. Jeżeli szukasz informacji na temat umowy B2B i czy warto ją podpisać, zapewne znajdziesz tylu zwolenników, co przeciwników tego rozwiązania. Choć jest ono korzystniejsze finansowo, ma również swoje wady. Podsumowując: umowa B2B nie jest dla każdego.

Praca na B2B: składki zdrowotne

Jeżeli zdecydujesz się na pracę w ramach B2B, składki zdrowotne nie będą Twoim jedynym zmartwieniem. Będziesz musiał opłacać również ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe. Składki musisz płacić od dnia rejestracji firmy w CEIDG.

Opłacanie ubezpieczenia chorobowego jest dobrowolne, ale daje ono możliwość skorzystania ze świadczeń np. podczas urlopu macierzyńskiego czy też choroby. Samozatrudniony, który chce opłacać to ubezpieczenie, musi najpierw złożyć stosowny wniosek.

Jakie są wysokości składek na ubezpieczenia? Lista prezentuje się następująco:

  • ubezpieczenie emerytalne – 19,52% podstawowego wynagrodzenia,
  • ubezpieczenie rentowe – 8%,
  • ubezpieczenie wypadkowe – 1,67%,
  • ubezpieczenie chorobowe – 2,45%,
  • ubezpieczenie zdrowotne – 9%.

Podstawa to kwota, którą określa podatnik. Nie może ona być mniejsza niż 60% średniego miesięcznego wynagrodzenia.

Wady i zalety pracy na B2B

Jeżeli wciąż nie jesteś pewien, czy warto decydować się na umowę B2B, sprawdź, jakie są główne plusy i minusy tego rozwiązania.

Wśród zalet można wymienić zwykle wysokie wynagrodzenia: forum i dodawane na nim opinie internautów potwierdzają ten fakt. „Pracodawca” ponosi niższy koszt, a „pracownik” zarabia więcej. Ten drugi (zwany kontrahentem) jest także bardziej niezależny niż pracownik etatowy.

Z punktu widzenia kontrahenta do wad B2B należy konieczność ponoszenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej – wśród nich można wymienić m.in. konieczność opłacania podatków czy ubezpieczeń. Zwraca się również uwagę na fakt, że umowa B2B to mniejsza stabilność, brak płatnego L4 czy urlopu.

Co, jeśli B2B nie jest umową dla Ciebie? Możesz zakończyć współpracę po wykonaniu kontraktu albo w terminie, na który zgodziłeś się w umowie. Jeżeli obie strony nie są zadowolone – mogą uzgodnić wcześniejszy termin zakończenia współpracy np. natychmiastowy albo zgodny z okresem wypowiedzenia.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here