Czy warto ubezpieczać swoje pożyczki?

0
770

Podczas zaciągania kredytu w banku możemy być pewni, że zostanie nam też zaproponowany szereg dodatkowych produktów. Najczęściej będzie to rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy lub ubezpieczenie zobowiązania. Najczęściej odmawiamy tego typu propozycji z myślą o tym, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy. Warto jednak wiedzieć, że np. ubezpieczenie może przydać się w wielu sytuacjach i wbrew pozorom pozwoli nam zaoszczędzić, chociażby stresu w przypadku trudnej sytuacji finansowej. Ubezpieczenia zobowiązań oferują nie tylko banki, ale także prywatne firmy pożyczkowe. W tym artykule skupimy się właśnie na tej drugiej instytucji i postaramy się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości. Czy ubezpieczenie pożyczki się opłaca? Ile kosztuje i czy można z niego zrezygnować?

Ubezpieczenie pożyczki – na czym polega?

Ubezpieczenie pożyczki to zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych sytuacji życiowych, które mogą powodować problem ze spłatą długu. Do takich sytuacji można zaliczyć m.in. śmierć, utratę pracy czy chorobę. Dzięki temu zarówno firma pożyczkowa, jak i pożyczkobiorca nie musi martwić się tym, że w przypadku wystąpienia takich problemów powstaną dodatkowe kłopoty ze spłatą zobowiązania w terminie.

Za ubezpieczenie pożyczki trzeba oczywiście dodatkowo zapłacić. Co ciekawe nie jest to produkt, który udziela firma pożyczkowa tylko towarzystwo ubezpieczeniowe. Pożyczkodawca pośredniczy tylko w całej transakcji, ponieważ współpracuje z tą instytucją. Z pośrednictwo w takiej transakcji pobiera opłatę, więc jest to rozwiązanie, które niewątpliwe się mu opłaca.

Na szczęście ubezpieczenie pożyczki https://splatapozyczek.pl/blog/ubezpieczenie-pozyczki-czy-warto/ nie jest rozwiązaniem, które opłaca się jedynie pożyczkodawcy. To też dobre rozwiązanie dla pożyczkobiorcy, który chce być zabezpieczony przed nieszczęśliwymi sytuacjami, które mogłyby uniemożliwić mu spłatę długu. Warto więc rozważyć to rozwiązanie, jeśli nie chcesz popaść w problemy finansowe z powodu nagłej utraty pracy i pogorszenia płynności finansowej.

Czy obowiązkiem pożyczkobiorcy jest ubezpieczenie swojej pożyczki?

Ubezpieczenie pożyczki nie jest produktem, na który pożyczkobiorca musi się zdecydować, aby dostać kredyt. Jest to dodatkowa możliwość, na którą może, lecz nie musi się zdecydować. Ubezpieczenie pożyczki lub kredytu konieczne jest tylko w kilku sytuacjach. Niektórzy pożyczkodawcy mogą wymagać jej wykupienia w momencie, gdy klient ma zbyt niską zdolność kredytową, a chce pożyczyć sporą sumę.

W banku z koniecznością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia na pewno spotkamy się w przypadku kredytu hipotecznego. Banki przyznają tego typu zobowiązanie osobom, które wykupią dodatkowo ubezpieczenie nieruchomości. Jeśli ktoś chce wziąć kredyt w pojedynkę, to konieczne może się też okazać ubezpieczenie na życie.

Czy warto ubezpieczać pożyczki?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ ubezpieczenie pożyczki czasem może być opłacalne, a czasem nie. Wszystko zależy od tego, jakie parametry ma dane zobowiązanie. Jeśli chcesz pożyczyć niewielką kwotę, na krótki czas to ubezpieczenie może okazać się dla Ciebie zbędne. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w tym czasie może dojść do sytuacji, w której środki z ubezpieczenia bardzo się przydadzą.

Im dłuższy jest okres spłaty zobowiązania i im wyższa jest kwota pożyczki, tym bardziej powinieneś zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia pożyczki. Czasem taka oferta nie jest droga, można ją wliczyć w raty, a pozwala nam na wewnętrzny spokój, że w razie problemów jesteśmy zabezpieczeni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here