Co trzeba wiedzieć przed udzieleniem pożyczki prywatnej?

0
709

Większość osób choć raz w życiu pożyczyła pieniądze od znajomych lub rodziny. Mowa tu nie tylko o drobnych sumach, które bardzo szybko udaje się nam oddać, ale także o tych większych, które trzeba spłacić w ratach. Dużą zaletą takich transakcji jest to, że musimy oddać tyle pieniędzy, ile w rzeczywistości pożyczyliśmy – bez żadnych odsetek i prowizji. Niestety taka transakcja nie zawsze przebiega bezproblemowo i niekiedy pożyczanie pieniędzy najbliższym może doprowadzić do konfliktu. Aby tego uniknąć, trzeba tę sprawę dobrze przemyśleć i zabezpieczyć się przed niepowodzeniem. Zobacz, co warto wiedzieć o udzielaniu pożyczek prywatnych i co odnośnie do tego mówią przepisy prawa.

Pożyczka w rodzinie – czy wymaga umowy?

Pożyczając pieniądze rodzinie lub od rodziny tak naprawdę rzadko kiedy myślimy o tym, aby sporządzić umowę. Dla wielu osób jest to objaw braku zaufania i aby nie urazić drugiej strony, po prostu nie wspomina o tym, aby stworzyć zabezpieczenie w postaci umowy. Oczywiście jest to błąd i nie należy bać się podpisywać umów nawet z najbliższymi osobami. Umowa pożyczki jest bardzo użyteczna, ale także co ważne – wymagana przez prawo. Mało kto wie, że nawet pożyczając pieniądze rodzicom czy rodzeństwu należy sporządzić umowę. Kodeks cywilny jasno wskazuje, że umowa pożyczki musi przyjąć formę dokumentową, jeśli jej kwota przekracza 1000 zł. Jeśli masz taką potrzebę, to możesz spisać umowę pożyczki, także do większych kwot jednak nie ma takiego obowiązku.

Umowa pożyczki – dlaczego warto ją spisać nawet z rodziną?

Głównym zadaniem umowy jest oczywiście zabezpieczenie obu jej stron w razie ewentualnego nieporozumienia i kłótni. Na jej podstawie skłócone ze sobą strony mogą w przyszłości domagać się swoich praw, jeśli nie będą mogły normalnie dojść do porozumienia. W umowie https://splatakredytow.pl/udzielanie-pozyczek-prywatnych-co-trzeba-wiedziec/ znajdują się wszystkie najważniejsze parametry pożyczki, co nie zawsze jest takie oczywiste w przypadku umów ustnych. O wiele dokładniejsza będzie umowa spisana na papierze oraz zaakceptowana przez obie strony.

Warto pamiętać o tym, że sporządzenie i podpisanie umowy przez członków rodziny nie jest dowodem braku zaufania. Kłótnie i brak zgody w kwestiach finansowych mogą się zdarzyć nawet najlepszym przyjaciołom i najbliższej rodzinie i nie ma w tym nic dziwnego. Bywa tak, że osoba, która pożyczyła pieniądze, od zaufanej osoby nie czuje się w obowiązku do tego, aby szybko spłacić swoje zobowiązanie. Ta sytuacja może nie podobać się pożyczkodawcy, który chciałby jak najszybciej odzyskać swoje pieniądze.

Zwrot pożyczki, która nie jest poparta umową pisemną, może być kłopotliwy i niekomfortowy dlatego warto sporządzać umowy. Jasno określają one termin, w którym pożyczkobiorca ma oddać pieniądze. Mając umowę, łatwiej jest dochodzić swoich racji.

Co musi znaleźć się na umowie pożyczki prywatnej?

Udzielanie pożyczek prywatnych z umową nie jest trudne. Istnieje duża dowolność, jeśli chodzi o to, jak powinna być skonstruowana umowa pożyczki. Aby umowa miała jednak pełną moc prawną, musi zawierać: dane personalne obu stron, kwotę pożyczki, zasady wypowiadania umowy, termin spłaty, podpisy obu stron. Wysokość oprocentowania oraz całkowitą kwotę do spłaty.

Umowę pożyczki prywatnej można stworzyć całkowicie samemu. Można też skorzystać z gotowych wzorów, które są dostępne w internecie. Znacząco przyspieszy to cały proces, wystarczy wydrukować dokument i wypełnić go odpowiednimi danymi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here