Czy wysokie ceny transferowe są legalne

Ceny transferowe to rozwiązanie, które pozwala na znaczne oszczędności, związane z mniejszymi zobowiązaniami podatkowymi. Ceny tego rodzaju są stosowane przez grupy kapitałowe złożone ze spółek, które handlują ze sobą określonym towarem. Najczęściej taki handel odbywa się pomiędzy krajami o znacznej różnicy w wysokości opodatkowania.

Ceny transferowe w kraju o niskich podatkach

W krajach o niskich podatkach – bardzo często tak zwanego globalnego południa, odbywa się w tym momencie duża część światowej produkcji. Jest to zarówno produkcja rolno – spożywcza, jak i przemysłowa. Jeżeli towar jest z kraju eksportowany, cena transferowa ustawiana jest na wysokim poziomie – najczęściej znacznie powyżej cen rynkowych danego produktu.

Jeżeli z kolei towar jest do takiego kraju importowany, opłaca się bardziej ustalenie cen transferu na poziomie bardzo niskim. W takim wypadku różnica pomiędzy ceną uzyskaną ze sprzedaży a ceną zakupu będzie wysoka, a więc podatki również wyższe. W obu przypadkach kwota podwyższenia podatków dochodowych jest znacznie niższa od zysku osiąganego po drugiej stronie transakcji – w kraju, gdzie zobowiązania podatkowe przedsiębiorstw są wysokie.

Manipulacje cenami transferowymi a wysokie podatki

Kiedy towar jest importowany, a cena transferowa (w tym przypadku również cena zakupu) ustalona na wysokim poziomie, różnica pomiędzy ceną zakupu, a ceną sprzedaży będzie relatywnie niewielka. Pozwala to na opłacanie podatku dochodowego w znacznie mniejszej wysokości.

Kiedy eksportuje się towary z kraju o wysokim poziomie opodatkowania, warto ustalić bardzo niską cenę sprzedaży (cena transferowa). Dzięki temu również unika się płacenia wysokich podatków. Cały zysk z tego rodzaju transakcji osiągany jest zatem przez grupę kapitałową, a nie przez poszczególne jej spółki.

Kwestia legalności cen transferowych

Warto zatem zadać sobie pytanie, czy takie działania są całkowicie legalne. Doświadczenie pokazuje, że w wielu krajach wprowadza się ciągle regulacje znacznie ograniczające możliwości manipulowania cenami transferowymi.

Odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana. Przede wszystkim jest to rodzaj operacji, który z punktu widzenia krajów o wysokim opodatkowaniu znacznie zmniejsza wpływy budżetowe. Obecnie przedsiębiorcy muszą często uzasadniać poziom, jaki przyjęły ceny transfer dla danych towarów w formie odpowiednich pism i deklaracji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here