Przedsiębiorstwa, które chcą stale się rozwijać i gwarantować najwyższą jakość oferowanych przez siebie usług lub produktów, planując swoje działania biznesowe prędzej czy później zetkną się z pojęciem global sourcingu. Jest to strategia zakupowa, która polega na szukaniu dostawców i zaopatrywaniu się w poszczególne towary na rynku globalnym. Pozwala ona nie tylko na spore oszczędności finansowe związane z wyeliminowaniem pośredników, ale także na zdobycie nowych kontaktów biznesowych. Czym dokładnie jest global sourcing? Podpowiadamy.
Czym jest global sourcing?
Global sourcing to strategia zarządzania łańcuchem dostaw, w której przedsiębiorstwa z różnych regionów świata dostarczają sobie potrzebnych usług lub towarów. Przyjmując tę koncepcję zakupową, nie musimy więc ograniczać się jedynie do lokalnych rynków, a są one często zmonopolizowane przez firmy, których oferta wcale nie jest korzystna. Założeniem global sourcingu jest obniżenie kosztów produkcji lub wykonywania poszczególnych usług przy jednoczesnym zachowaniu ich jak najwyższej jakości.
Najlepszym przykładem tego, w jaki sposób działa ta strategia są Chiny. W kraju tym produkowanych jest wiele komponentów, które wykorzystywane są później przez europejskie firmy do tworzenia ich produktów. Niskie koszty produkcji i wysoka jakość tych towarów sprawia, że przedsiębiorstwa, które działają w Chinach, współpracują z firmami znajdującymi się niemal w każdym zakątku świata.
Jakie zalety ma global sourcing?
Obecnie praktycznie nie ma już problemu z transportem towarów z żadnego regionu świata, dlatego też global sourcing jest bardzo popularną strategią zakupową. Nic dziwnego, gwarantuje ona wiele zalet obu stronom. Główną korzyścią wynikającą z takich działań jest przede wszystkim optymalizacja kosztów, ponieważ firmy nie muszą wybierać lokalnych dostawców, którzy często narzucają spore marże i mogą zaopatrywać się u producentów znajdujących się kilka tysięcy kilometrów dalej.
Dodatkowo w momencie kiedy firma wdraża koncepcję global sourcingu, zaczyna się znacznie szybciej rozwijać, ponieważ zaoszczędzone przez nią pieniądze mogą być przekazywane właśnie na rozbudowę, bądź modernizację przedsiębiorstwa, a także zatrudnienie nowych specjalistów. Ważne jest również budowanie pozytywnych relacji biznesowych, które tworzą się wtedy, kiedy część działań lub produkcji powierza się zewnętrznym podmiotom. Mogą być one przydatne zwłaszcza, gdy przedsiębiorstwo będzie chciało rozpocząć ekspansję na rynkach międzynarodowych.