Konsolidacja pożyczek

Rosnące raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym znacząco uszczuplają portfele Polaków, powodując coraz większe problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań. Skutecznym sposobem na wyjście z zadłużenia może być konsolidacja pożyczek. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce i dlaczego warto po nią sięgnąć.

Aby walczyć z rosnącą inflacją, od października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe aż 11 razy! Niestety, „skutkiem ubocznym” takich decyzji jest ogromny wzrost rat kredytów z oprocentowaniem zmiennym. Stopy procentowe mają bowiem bezpośredni wpływ na wskaźnik WIBOR. A on jest kluczowym elementem oprocentowania takich produktów.

Chcesz dać odetchnąć portfelowi? Sięgnij po konsolidację

Rosnące raty kredytów w połączeniu z coraz wyższymi cenami żywności, energii elektrycznej i paliwa sprawiają, że z miesiąca na miesiąc w portfelach Polaków zostaje coraz mniej pieniędzy. Z tego powodu dla wielu z nich terminowe regulowanie zobowiązań finansowych stało się ogromnym wyzwaniem. Jeśli Ty także boleśnie odczuwasz skutki podwyżek i zastanawiasz się, jak wyjść z długu, rozważ sięgnięcie po pożyczkę konsolidacyjną. Czym jest w praktyce i w jaki sposób pomoże Ci odzyskać finansową płynność?

Czym jest pożyczka konsolidacyjna?

Pożyczka konsolidacyjna to pożyczka na spłatę aktualnie spłacanych kredytów i pożyczek. Jeśli sięgniesz po konsolidację, pożyczkodawca spłaci Twoje zobowiązania w innych instytucjach, a Ty zamiast kilku miesięcznych rat będziesz płacił jedną — niższą. Obniżenie kwoty raty jest możliwe dzięki wydłużeniu okresu finansowania.

Jakie zobowiązania można skonsolidować?

Przedmiotem konsolidacji mogą być kredyty i pożyczki gotówkowe, ratalne, samochodowe, a także zadłużenie na kartach kredytowych i w liniach debetowych. Niektóre instytucje finansowe umożliwiają także skonsolidowanie pożyczek zaciągniętych w pozabankowych instytucjach finansowych.

Kto może wziąć pożyczkę konsolidacyjną?

Pożyczkę konsolidacyjną może wziąć osoba pełnoletnia posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, dowód osobisty, numer PESEL oraz wymaganą przez pożyczkodawcę zdolność kredytową.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Jeśli chcesz sięgnąć po konsolidację, będziesz musiał przedstawić pożyczkodawcy dokument tożsamości, wypełniony wniosek pożyczkowy oraz dokument potwierdzający wysokość i źródło dochodu. Konieczne będzie także dostarczenie zaświadczeń potwierdzających pozostałe do spłaty kwoty kredytów i pożyczek wraz z numerami rachunków do spłaty. W przypadku pożyczki konsolidacyjnej pożyczone pieniądze nie trafiają bowiem na Twoje konto. Pożyczkodawca przesyła je bezpośrednio do innych instytucji finansowych celem spłaty aktualnych zobowiązań.

Pożyczka dla zadłużonych — tak czy nie?

Zastanawiasz się, jak wyjść z długów i czy konsolidacja może Ci w tym pomóc? Pożyczka konsolidacyjna to pomocna pożyczka dla zadłużonych w bankach, spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych czy firmach pożyczkowych. Warto sięgnąć po nią jednak wtedy, kiedy wciąż udaje Ci się terminowo spłacać raty. Dlaczego? Wszystkie opóźnienia w spłatach rat pożyczek i kredytów skrzętnie odnotowuje Biuro Informacji Kredytowej. Na podstawie pozyskanych od instytucji finansowych informacji buduje Twoją historię kredytową. Tę przed udzieleniem finansowania weryfikują nie tylko banki, ale także spółdzielcze kas oszczędnościowo-kredytowe i współpracujące z BIK-iem firmy pożyczkowe. W przypadku kiepskiej historii kredytowej otrzymanie pożyczki konsolidacyjnej może być bardzo trudne, a często wręcz niemożliwe. Często zdarza się także, że kredytodawcy umieszczają dane nieterminowych płatników w rejestrach dłużników prowadzonych przez Biura Informacji Gospodarczej (np. Krajowy Rejestr Długów). Jeśli z powodu opóźnień Twoje dane trafią na czarną listę, szanse na konsolidację będą jeszcze mniejsze.

Pożyczka konsolidacyjna to skuteczny sposób na wyjście z długów względem banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych czy firm pożyczkowych. Przed podjęciem decyzji o sięgnięciu po konsolidację, dobrze oszacuj swoje możliwości finansowe i upewnij się, że zdołasz spłacać raty w terminie. Odpowiedzialne podejście do własnych finansów pozwoli Ci uniknąć nadmiernego zadłużenia i regulować zobowiązania w terminie i bez stresu.

Źródło:

https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny

 

Artykuł partnera.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here