Czym jest porównywarka finansowa i do czego służy

Porównywarki finansowane to nowoczesne narzędzia ułatwiające rozeznanie w aktualnej ofercie produktów finansowych oferowanych przez m.in. banki i firmy pożyczkowe. Dowiedz się, jakie korzyści niesie korzystanie z porównywarek.

Porównywarka finansowa ułatwia i przyspiesza wybór produktów finansowych, skutecznie odsiewając oferty niekorzystne od tych najbardziej atrakcyjnych. Czy prócz tego ma jeszcze inne zastosowania?

Porównywarka finansowa – co to takiego?

Porównywarka finansowa, najprościej rzecz ujmując, jest stroną internetową, na której znajdują się aktualne informacje o produktach bankowych oraz ofertach firm z sektora pożyczek pozabankowych. Porównywarki, jak sama nazwa wskazuje, skupiają się na porównywaniu wybranych produktów, krótko charakteryzując każdą z ofert w celu podkreślenia jej zalet i uwidocznienia wad. Strona porównywarki podzielona jest na sekcje. Poszczególne z nich zawierają informacje o danym produkcie finansowym niezależnie od tego, czy produkt ten jest w ofercie banku, czy innej instytucji działającej na rynku finansowym. Sekcji może być wiele, ale najczęściej w porównywarkach zestawimy ze sobą:

  • kredyty gotówkowe – z uwzględnieniem takich parametrów jak maksymalna kwota pożyczki, oprocentowanie, prowizja, maksymalny okres kredytowania;
  • pożyczki pozabankowe ratalne – porównywarka w mgnieniu oka porówna oferty, biorąc pod uwagę maksymalną kwotę pożyczki, okres kredytowania oraz wysokość raty;
  • chwilówki – w ich wypadku najważniejsze zmienne to wysokość pożyczki, termin zwrotu, a także koszt pożyczki;
  • konta osobiste, a także firmowe i walutowe – przy rachunkach bankowych mamy możliwość porównania wysokości opłaty za konto, za kartę oraz za korzystanie z bankomatów;
  • konta oszczędnościowe – zakładając konto oszczędnościowe, warto wiedzieć, jaka jest maksymalna kwota, od której otrzymamy odsetki, na jakie oprocentowanie możemy liczyć oraz ile będzie wynosił zysk miesięczny. Wszystkie parametry można zestawić ze sobą w porównywarce finansowej;
  • lokaty – podczas poszukiwań najlepszej lokaty możemy przyjrzeć się takim zmiennym jak maksymalna kwota lokaty, okres jej trwania, oprocentowanie i zysk.

Przeznaczenie porównywarek finansowych

Istotą porównywarki finansowej jest zestawianie ze sobą ofert pożyczek, kont czy lokat, a następnie ułatwienie wyboru spośród nich osobie korzystającej z tego narzędzia. Jest to możliwie dzięki temu, że użytkownik wprowadza do porównywarki dane pomocnicze. Na przykład, szukając konta osobistego, możemy zaznaczyć, że interesują nas wyłącznie rachunki z darmową kartą debetową. Strona posortuje oferty, pozostawiając te, które spełniają kryteria. Wyniki wyszukiwania możemy sortować według różnych wyznaczników, np. w przypadku lokat są to: oprocentowanie rosnąco, oprocentowanie malejąco, zysk rosnąco, zysk malejąco oraz ocena rosnąco i ocena malejąco.

Porównywarki mogą także służyć jako źródło informacji dla osób chcących być na bieżąco z rynkiem produktów bankowych oraz ofertą pożyczek pozabankowych. Mowa o osobach pracujących w branży finansowej i pasjonatach. Wiele osób stale poszukuje lepszych kont czy lokat. Dzięki temu – co jest dla nich szczególnie ważne – zawsze zarządzają środkami pieniężnymi w sposób optymalny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here