Kredyty konsolidacyjne to produkty bankowe skierowane do osób, które mają problem, lub chcą sobie ułatwić spłatę wcześniejszych zobowiązań. Wiele banków posiada również specjalną ofertę kredytów konsolidacyjnych dla rolników, które umożliwiają połączenie różnych spłat w jedną ratę na korzystniejszych warunkach. Czym charakteryzują się kredyty konsolidacyjne dla rolników i czy warto z nich korzystać? Sprawdź w naszym artykule.
Prowadzenie gospodarstwa rolnego wymaga co rocznie dużych nakładów finansowych. Kupno materiałów siewnych, nawozów, czy niezbędnego sprzętu generuje duże wydatki. Niestety nie zawsze się się zwracają. Zmiany klimatu powodujące duże susze, czy też ekstremalne zjawiska pogodowe prowadzą do dużych strat w rolnictwie. Nie każdy może liczyć na pomoc rządowej i nie zawsze jest ona wystarczająca. By radzić sobie z tymi problemami rolnicy zaciągają kolejne kredyty. Co jednak kiedy jest ich za dużo? W takiej sytuacji warto przemyśleć konsolidacje kredytów rolniczych by spłacać jedną dogodna ratę kredytu.
Charakterystyka kredytu konsolidacyjnego dla rolników
Celem kredytu konsolidacyjnego jest połączenie wszystkich wcześniejszych zobowiązań w jeden wspólny kredyt. Ta sama zasada dotyczy kredytów konsolidacyjnych dla rolników.
Biorąc kredyt konsolidacyjny, można połączyć zobowiązania z różnych banków, instytucji finansowych pozabankowych, czy też Agencji Nieruchomości Rolnych. Mogą to być między innymi:
- kredyty inwestycyjny zaciągnięty na rozwój gospodarstwa lub pokrycie bieżących kosztów w gospodarstwie
- kredyty obrotowe brane na pokrycie aktualnych potrzeb wynikających z działań gospodarstwa
- kredyty gotówkowe
- pożyczki pozabankowe
- oraz opłaty za wcześniejszą spłatę kredytów.
Zalety kredytu konsolidacyjnego dla rolników
Konsolidacja kilku zobowiązań finansowych, niesie wiele korzyści między innymi:
- jedna rata miesięczna do spłacenia
- dopasowanie wysokości miesięcznej raty do możliwości finansowych kredytobiorcy
- dłuższy okres kredytowania – w przypadku kredytów bez zabezpieczenia nawet do 12 lat, dla kredytów z zabezpieczeniem do 30 lat,
- wysokość kwoty kredytu wynosi od 50 000 zł do 500 000 zł
- możliwość otrzymania dodatkowych środków na prowadzenie gospodarstwa.
Jakie wymogi trzeba spełnić by otrzymać kredyt konsolidacyjny
By otrzymać kredyt konsolidacyjny trzeba jednak spełnić kilka wymagań stawianych przez instytucje bankowe. Przede wszystkim trzeba posiadać odpowiednie zabezpieczenie kredytu, mogą to być np. maszyny rolnicze, lub też hipoteka na nieruchomościach rolnych. Kolejną kwestią jest posiadanie przez rolnika odpowiedniej zdolności kredytowej. Na wysokość zdolności kredytowej rolników wpływają takie czynniki jak:
- płynność finansowa
- czas prowadzenia działalności rolnej
- posiadany kapitał
- niezaleganie z opłatami.
Warto pamiętać, ze im wyższa zdolność kredytowa, tym lepsze warunki kredytowania rolnik otrzyma. A co w sytuacji kiedy rolnik nie posiada odpowiedniej zdolność kredytowej?
A co w sytuacji kiedy rolnik nie posiada odpowiedniej zdolności kredytowej?
Każdy bank posiada własne kryteria obliczenia zdolności kredytowej. Dlatego jeśli nie masz pewności czy otrzymasz kredyt w danym banku warto zasięgnąć pomocy doradcy finansowego. Na pewno w takiej sytuacji większą szansę na kredyt mają osoby, które będą miały lepsze zabezpieczenie kredytu.