Dlaczego w Polsce nie ma pracy?

Wiele osób zastanawia się dlaczego w Polsce nie ma pracy dla osób z ich wykształceniem na poziomie, na którym chcieliby zarabiać. Odpowiedź jest prosta: praca tak jak wszystko regulowana jest przez prawo popytu i podaży. W tej kwestii rzeczywistość jest bezwzględna i jeśli dana aktywność nie potrzebna jest na rynku, to faktycznie nie znajdzie się w tej branży pracy. Oczywiście często barierą są też zarobki: osoby po studiach nie chcą pracować za minimalną krajową, a tylko takie kwoty oferowane są przez pracodawców.

Dlaczego w Polsce nie ma pracy?

Dlaczego w Polsce nie ma pracy?W takiej kwestii pojawia się problem czy przyjąć pracę poniżej swoich własnych oczekiwań i zarabiać jakiekolwiek pieniądze czy szukać dalej bez gwarancji. Nie jest tak bowiem, że pracy w Polsce nie ma – gdyby tak było nie przyjechałoby do naszego kraju dwa miliony pracowników z Ukrainy. Są oni nam potrzebni na miejsce tych, którzy wyjechali do pracy zagranicą. Problem braku pracy dotyczy raczej środowisk wykształconych, którzy poszli na studia z niechęci do pracy fizycznej, a po ich skończeniu i tak są do niej zmuszeni. Niestety bowiem czasami studiowanie kierunku, który jest nieprzyszłościowy przynosi dosyć katastrofalne skutki i poza spełnieniem intelektualnym nie wnosi żadnych wymiernych korzyści.

Jeżeli jednak po studiach faktycznie brakuje pracy, a chcielibyśmy wykonywać czynności, do których potrzebne jest wykształcenie jedyną opcją są dodatkowe kursy i szkolenia. Nie ma więc innej możliwości: trzeba się kształcić dalej, ale tym razem należy zrobić konkretny research tego, co jest faktycznie wymagane na rynku pracy. Podjęcie np. drugiego kierunku nie jest marnotrawieniem czasu i złym pomysłem jeśli faktycznie ma się pewność, że tym razem zapewni on coś dobrego na przyszłość. Nie można bowiem spłaszczać wszystkiego do ostatnio często lansowanej tezy, że studiować nie warto: należy się kształcić i jest to jak najbardziej wskazane, aczkolwiek dobrze jeszcze dołożyć do tego nutkę praktyki i tego co faktycznie potrzebne jest społeczeństwu. Drugi kierunek może być szansą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here