Ethereum

Kiedy mowa jest o kryptowalutach, zdecydowanej większości z nas kojarzą się one z Bitcoinem. Nie można jednak bezpośrednio utożsamiać kryptowalut wyłącznie z „cyfrowym złotem”, jak często nazywany jest Bitcoin. Nie jest to przecież jedyna kryptowaluta na świecie. „Drugą” po Bitcoinie kryptowalutą jest Ethereum, a właściwie coiny nazywane Etherami, które stworzono na potrzeby platformy Ethereum. Sprawdźmy, co to właściwie jest i na ile Ethereum jest podobne do Bitcoina?

Ethereum – cyfrowe srebro

Skoro Bitcoin nazywany jest „cyfrowym złotem”, to druga najbardziej popularna w skali światowej kryptowaluta Ethereum naturalnie jest nazywana „cyfrowym srebrem”. Ethereum opiera się na technologii blockchain, ma charakter zdecentralizowany, a właściwie w płatnościach w obrębie platformy Ethereum wykorzystywane są coinsy nazywane Etherem.

Należy powiedzieć, że Ethereum jest rozproszoną platformą programistyczną, obsługującą kontrakty sieci P2P, czyli wymiany danych w sieci, w której każdy węzeł, będący użytkownikiem, jest na tym samym poziomie w hierarchii. Może ona obsługiwać także zdecentralizowane aplikacje Dapps, w których płatności są rozliczane z wykorzystaniem Etheru. To z kolei wirtualna waluta sieci Ethereum, oznaczana symbolem ETH na giełdach kryptowalutowych. ETH używane jest przez użytkowników sieci Ethereum do płacenia za dokonywane transakcje. Mniejszą jednostką od ETH jest finney, który odpowiada 0,001 ETH. Są i inne, jak babbage, szabo, shannon, lovelace i wei.

Platforma Ethereum jest platformą typu open source, opierającą się o technologię łańcucha bloków. Samo Ethereum nie jest więc po prostu kryptowalutą, ale siecią blockchain.

Historia powstania Ethereum

Założycielem sieci Ethereum, czyli platformy opierającej się na blockchainie, w której zawierane są transakcje wynagradzane kryptowalutą Etherem, jest Vitalik Buterin. To rosyjsko-kanadyjski programista, związany swego czasu z Bitcoinem. Po raz pierwszy system Ethereum został przez niego opisany w 2013 roku, a prace nad oprogramowaniem platformy rozpoczęły się w 2014 roku./ Wówczas za platformą stało szwajcarskie przedsiębiorstwo programistyczne: Ethereum Switzerland GmbH. W tym samym roku ogłoszono, że Ethereum będzie rozwijane przez organizację non-profit Ethereum Foundation, a pierwszym źródłem finansowania były pieniądze zgromadzone w ramach crowdfundingu.

Jak działa Ethereum?

Platforma czy też sieć Ethereum działa jako sieć P2P, w której poszczególne elementy to niezależne i równorzędne względem siebie jednostki, tj. komputery. Sieć składa się z rozbudowanych łańcuchów bloków, z których każdy ma pojedyncze węzły nazywane górnikami lub koparkami służącymi do wykopywania kolejnych bloków. Istnieje w nich pula nieprzetworzonych dotychczas transakcji, a te kierowane są do komputerów górników celem dalszego przetworzenia. Za każdą taką aktywność pobierana jest opłata wyrażona w Etherach (dowiedz się więcej: https://www.xtb.com/pl/ethereum-kb). Koparki kryptowalutowe w sieci Ether są źródłem dochodu dla ich użytkowników, ponieważ w momencie, w którym mają one wolne moce obliczeniowe, to rozwiązują i rozliczają transakcje. Najlepiej takie, na którym można zarobić najwięcej. Górnicy za takie działanie otrzymują Ethery, jako nagrodę za wkład w rozwój sieci blockchain Ethereum.

Różnice pomiędzy Bitcoinem a Ethereum

Na pozór może wydawać się, że w przypadku Bitcoina i Ethereum mamy do czynienia z dwoma kryptowalutami, które są jednymi z najważniejszych na kryptowalutowym rynku światowym. Jednak założenia obu sieci są trochę inne. Podstawowa różnica wynika z tego, że podaż Etherów jest nieograniczona, tak samo stale może rozwijać się struktura sieci blockchain tworzona przez Ethereum. Bitcoinów z góry wiadomo, ile ostatecznie zostanie wykopanych i wprowadzonych na rynek. Według manifestu Satoshi Nakamoto, ich podaż ograniczona jest do 21 mln. Ethery podlegają prawom inflacji, czyli tracą wartość w czasie, podczas gdy Bitcoiny opierają się temu zjawisku.

Bitcoiny i Ethery są kryptowalutami zdecentralizowanymi, co upodabnia je względem siebie. Jednak Ethery służą wyłącznie do rozliczania transakcji w ramach jednej sieci Ethereum, a Bitcoin wykorzystywany może być powszechnie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here