Eliyahu Goldratt twórca Teoria Ograniczeń

Dr Eliyahu M. Goldratt był izraelskim fizykiem, oraz twórcą znanej teorii ograniczeń. Określany jako „geniusz”, „guru biznesu”, oraz „Einstein biznesu”. Czym zasłużył sobie na tyle pochlebnych pseudonimów? Warto przyjrzeć się bliżej sylwetce Eliyahu M. Goldratta i omówić jego osiągnięcia. które w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju w zakresie zarządzania firmą i eliminowania problemów.

Eliyahu Goldratt – kim był?

Jak wspomniano, dr Eliyahu Goldratt był fizykiem pochodzącym z Izraela. Stosował metody pochodzące z nauk ścisłych do rozwiązywania problemów ekonomicznych w przedsiębiorstwach. Pomagał firmom, które na co dzień poszukiwały rozwiązań, by polepszyć działania swoich działalności. Oprócz tego był również świetnym mówcą i twórcą wielu bestsellerów. Stworzył swój własny gatunek literacki, tworząc dzieła, które określono jako powieści biznesowe. 

Jako twórca teorii ograniczeń pomógł wielu przedsiębiorstwom (także polskim) zwiększyć swoje zyski. Swoją teorię wykładał także na uniwersytetach, edukując młodych ludzi, również w Polsce na Politechnice Warszawskiej, oraz w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. 

Teorię ograniczeń opisano m.in. w światowym bestsellerze Cel I: Doskonałość w produkcji”, którą sprzedano w ponad czterech milionach egzemplarzy, która obok książki Mit Przedsiębiorczości powinna być lekturą obowiązkową każdego przedsiębiorcy. Goldratt założył również Goldratt Consulting, a także TOC for Education, organizacji non-profit, zajmującej się zapoznawaniem nauczycieli i uczniów z narzędziami myślowymi teorii ograniczeń. 

Eliyahu Goldratt – pomysły i teorie

Dr Eliyahu Goldratt to twórca teorii ograniczeń, określanej jako TOC. Warto wspomnieć kilka słów na temat tej teorii, która była jego największym i najbardziej docenianym odkryciem. Teoria ograniczeń jest założeniem związanym z wykorzystywaniem kontroli nad istniejącymi ograniczeniami z jednoczesnym dążeniem do osiągnięcia zysków. Kluczową rolę odgrywa w tej teorii termin „wąskie gardło”. Ma on związek z najsłabszymi elementami, ogniwami w przedsiębiorstwie, które mogą zatrzymywać rozwój firmy poprzez wstrzymywanie działań na poszczególnych szczeblach dostaw. Teoria ograniczeń zaleca wprowadzenie specjalnego programu określanego jako „drum-buffer-rope”. 

Pierwszy krok, czyli drum ma na celu nadanie właściwego rytmu całemu procesowi. Następnie kolej na buffer, który oznacza zapewnienie zapasów w odpowiednim miejscu, przed „wąskimi gardłami”. Ostatni krok to rope, zgodnie z którym na stanowisko pracy należy dostarczyć materiały albo elementy według „wąskiego gardła”. Oczywiście sprawne zastosowanie teorii ograniczeń jest możliwe wówczas, gdy umiejętnie zidentyfikujemy źródło ograniczeń i po kolei wdrożymy każdy krok z uwzględnieniem wszystkich istotnych elementów. Wprowadzenie tej teorii pomogło wielu firmom zwiększyć swoje zyski. Założył także wspomnianą wcześniej Goldratt Consulting oraz TOC for Education, zrzeszającą uczniów i nauczycieli zainteresowanych teorią ograniczeń. Eliyahu Goldratt.

Warto zainteresować się postacią Eliyahu Goldratta, któremu tak wiele zawdzięcza świat nauki. Wprowadzane przez niego innowacje w zakresie stosowania nauk ścisłych w rozwiązywaniu problemów ekonomicznych okazały się strzałem w dziesiątkę i zaowocowały powstaniem teorii ograniczeń. Dzięki tej teorii, mnóstwo państw na całym świecie zwiększyło swoje zyski i nauczyło radzić sobie z problemami. Bez wątpienia jego projekty przełożyły się na rozwój w dziedzinie zarządzania i rozwoju biznesu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here