Fotowoltaika dla domu

Rosnąca świadomość społeczna w zakresie ekologii i wizja zaoszczędzenia sporej kwoty coraz częściej skłania właścicieli prywatnych domów do montażu instalacji fotowoltaicznych. Jednak przed podjęciem wszelkich decyzji i wynajęciem ekipy montażowej, warto sprawdzić, czy ta forma zasilania gospodarstwa domowego będzie dla nas faktycznie opłacalna.

Jakie korzyści płyną z paneli

Podstawowym argumentem przemawiającym za montażem paneli PV jest ich zdecydowany wpływ na obniżenie ponoszonych przez właściciela domu wszelkich kosztów związanych z energią. Panele PV dostarczają do gospodarstwa energię cieplną, pozwalają na ogrzanie zarówno pomieszczeń, jak i wody w bojlerze. No i oczywiście zaopatrują nieruchomość w niezbędny do sprawnego codziennego funkcjonowania prąd.

Będąc swoim własnym dostawcą energii, nie musisz martwić się, że w najmniej odpowiednim momencie zaskoczy Cię brak napięcia w gniazdku czy zimna woda w rurach. Awarie linii energetycznych, które niestety zdarzają się i często są trudne do usunięcia, nie będą miały wpływu na funkcjonowanie Twojego gospodarstwa.

Czy to się opłaca

Panele PV to oczywiście oszczędność, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ich montaż, jak każda inwestycja, wiąże się z poniesieniem kosztów obejmujących nie tylko pracę fachowej ekipy, ale także instalację niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania fotowoltaiki osprzętu. Poza panelami niezbędne będą liczniki, okablowanie, a także inwerter, pozwalający na zmianę wytwarzanego prądu stałego w zmienny. Możliwe, że potrzebny będzie także akumulator.

Niezależnie od tego, jak ogromne mogą wydawać się wstępne koszty, należy pamiętać, że montaż instalacji fotowoltaicznej jest inwestycją, której wartość nie tylko zwróci się w ciągu kilku lat, ale też zapewni sporą oszczędność w dalszej perspektywie. Przy odpowiednio dobranej wielkości aparatury, ponoszone przez Ciebie koszty mogą spaść o blisko 80 procent w skali roku.

Ile kosztuje instalacja dla jednej rodziny

Obliczając wymiary planowanej instalacji fotowoltaicznej, trzeba pamiętać, iż jej wielkość nie zależy wyłącznie od liczby domowników. Istotne jest to, ile energii zużywają wszyscy mieszkańcy łącznie. Co więcej, mówiąc o faktycznym zużyciu energii, nie możemy opierać się tylko na jednym rachunku z elektrowni. Interesuje nas długofalowe oszczędzanie, więc i analiza ponoszonych kosztów musi obejmować dłuższy okres.

Wykorzystanie energii zależy od warunków panujących na zewnątrz. W miesiącach letnich zużywamy mniej prądu, nie korzystamy z ogrzewania. Zimą natomiast odrabiamy te „zaległości” z nawiązką. Panele PV, reagujące na promienie słoneczne, pozwolą Ci czerpać ze swego źródła do woli w chłodne dni, gdyż wytworzone latem nadwyżki nie giną, lecz zostają zmagazynowane w zewnętrznej sieci energetycznej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here