Odsetki a kredyt hipoteczny

Odsetki nie kojarzą się nam przyjemnie, ponieważ wiążą się one z podstawowym kosztem naszego kredytu. Ważne jednak, by znać ich wysokość, zanim dojdzie do podpisania umowy kredytowej. Jeśli uda Ci się zrozumieć ich zasady działania, tym lepiej dla Ciebie. Chcesz dowiedzieć się, co wpływa na wysokość odsetek kredytu hipotecznego? Odpowiedź otrzymasz w poniższym artykule. Jeśli szukasz dodatkowych informacji, zajrzyj na stronę SprawdzonyEkspert.pl. Na portalu znajdziesz najlepszych specjalistów, którzy pomogą Ci wybrać kredyt odpowiadający Twoim oczekiwaniom.

Czym są odsetki od kredytu?

Odsetkami nazywamy kwotę, jaką bank zarabia udzielając kredytu swoim kredytobiorcom. Na ich wysokość wpływa rodzaj kredytu i jego czas. Niestety, im dłuższy czas, tym wysokość odsetek wzrasta. Istotna jest również kwota jaką pożyczyliśmy w banku. Odsetki wyliczane są procentowo, dlatego też większa kwota kredytu to także większy koszt. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na wysokość odsetek są stopy procentowe. Mając na myśli kredyt hipoteczny, musimy pamiętać, że odsetki od niego są naliczane w stosunku rocznym. Wyliczane są one również od kapitału, który pozostał do spłaty. Nie zyskujemy gwarancji, że odsetki będziemy płacili raz w roku. Odsetki płacimy co miesiąc – w przypadku, gdy wybraliśmy ratę stałą – suma kapitału i odsetek będzie taka sama, natomiast jeśli chodzi o raty malejące, odsetki będą z czasem się zmniejszały.

Od czego zależy wysokość odsetek kredytu hipotecznego?

Rata, która musimy opłacić w ramach kredytu hipotecznego wiąże się ze stopą procentową, marżą banku, prowizją oraz ubezpieczeniem. Na wysokość odsetek składa się oprocentowanie, które złożone jest z poziomu stóp referencyjnych takich jak WIBOR, który może się zmienić. Najczęściej, w przypadku kredytów hipotecznych, znaczenie ma WIBOR 3, czyli depozyt na 3 miesiące.

odsetki od kredytu

W jaki sposób naliczane są odsetki od kredytu hipotecznego?

Oprocentowanie kredytu naliczane jest przez bank w stosunku rocznym, z kolei raty płacone są co miesiąc. Co 30 dni bank weryfikuje ile kapitału do tej pory spłaciłeś oraz ile do zapłaty jeszcze pozostało. Odsetki naliczane są od zadłużenia. W miesiącach liczących 31 dni, koszt odsetek będzie wyższy, natomiast mniej zapłacisz, kiedy miesiąc składa się z 28 lub 30 dni. Warto pamiętać, że do obliczeń kosztów kredytowych przyjmuje się rok nieprzestępny. Kiedy decydujesz się na równe raty, Twoja kwota będzie się składać z odsetek i kapitału. Każdego miesiąca zapłacisz tyle samo. Wybierając raty malejące, kwota odsetek zostanie doliczona do stałej kwoty kapitału i z czasem będziesz płacić coraz mniejsze raty. Aby obliczyć odsetki kredytu hipotecznego, bank mnoży kwotę kapitału przez wysokość oprocentowania i ilość dni w danym miesiącu, z kolei otrzymany wynik dzieli przez liczbę dni w roku.

Chcesz wziąć kredyt, ale obawiasz się wysokości odsetek? Na portalu SprawdzonyEkspert.pl znajdziesz specjalistów, którzy pomogą Ci uzyskać niższe oprocentowanie, dzięki czemu będziesz mógł płacić niższe odsetki. Dzięki stronie internetowej SprawdzonyEkspert.pl jesteś w stanie wybrać fachowca niemalże z całego kraju. Jeśli nie wiesz, na czyją pomoc się zdecydować, możesz zaznajomić się z opiniami innych klientów. Na portalu znajdziesz katalog z wizytówkami najlepszych ekspertów finansowych. Ich wiedza, wysokie kwalifikacje oraz profesjonalne podejście do każdej sprawy, powoduje, że klient zostaje usatysfakcjonowany.

Partnerem merytorycznym artykułu jest https://sprawdzonydoradca.pl/miasto/64-wroclaw

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here