złote sztabki

Sztabki złota to jeden z najpewniejszych rodzajów inwestycji. Jednak aby zainwestować w ten kruszec nie trzeba koniecznie kupować go w tej formie.

4 miejsca, w których można kupić złoto

Główny dochód właścicieli złota i innych metali bankowych pochodzi ze wzrostu ich cen. Na przykład głównym czynnikiem wpływającym na zmianę ceny złota bankowego jest jego realna wartość na rynku światowym, skorygowana o kurs złotówki do dolara amerykańskiego. Znacząca zmiana cen światowych ma zauważalny wpływ na oficjalny kurs złota i w rezultacie prowadzi do zmiany cen złota bankowego w sztabkach. Jednak jeszcze większą rolę odgrywa kurs waluty krajowej w stosunku do dolara amerykańskiego, ponieważ to w dolarach amerykańskich mierzy się wartość „żółtego metalu” na rynku międzynarodowym.

Proces inwestowania w metale szlachetne jest dość specyficzny, szczególnie biorąc pod uwagę inwestowanie w sztabki bankowe. Jedną z wad jest znaczna różnica między kosztami kupna i sprzedaży kruszcu bankowego. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że inwestowanie w złoto wiąże się z inwestycją średnioterminową (od 3 do 5 lat) i długoterminową (od 5 lat), różnicę tę pokrywa szybki wzrost aktywów, zwłaszcza biorąc pod uwagę dynamikę osłabienia waluty krajowej. Pod tym względem inwestowanie w złoto jest opłacalne w średnim i długim okresie, zwłaszcza w okresach kryzysu. Pierwszym i najpopularniejszym sposobem inwestowania są złote sztabki. Jednak nie jedynym.

Alternatywą dla małych sztabek złota są tzw. monety inwestycyjne. Wykonane ze srebra i złota nie mają wysokiej wartości artystycznej, co pozwala zaoszczędzić na ich produkcji i zbliżyć cenę 1 g metalu w monecie do poziomu jego wartości w sztabce. Dlatego na świecie są bardzo poszukiwane przez prywatnych inwestorów. Monety inwestycyjne – południowoafrykańskie kuberendy, północnoamerykańskie (kanadyjskie) „liści klonu”, chińskie „pandy” – są sprzedawane tylko przez kilka banków. Inwestowanie w monety ma swoją specyfikę. Ceny na rynku monet zależą nie tylko od ceny metalu, z którego są wykonane, ale także w nie mniejszym stopniu od nakładu, jakości wybicia i przewidywanego okresu sprzedaży. Często zdarza się, że cena złota na rynku rośnie, podczas gdy cena złotych monet pozostaje bez zmian. Monety produkowane dzisiaj dzielą się na dwa rodzaje: inwestycyjne i kolekcjonerskie (pamiątkowe). Zarówno te, jak i inne wybijane są ze złota, srebra, platyny i palladu najwyższej jakości.

Wejdź na https://mennica-krakowska.pl/8-zlote-sztabki i sprawdź w co najlepiej zainwestować. 

Oprócz kupowania i przechowywania złota w sztabkach (na przykład w sejfie bankowym), możesz dokonać bezgotówkowego depozytu złota lub umieścić bankowy metal szlachetny na depozycie. Istotą depozytu złota jest to, że zamiast pieniędzy przynosisz do banku sztabkę, od której naliczane są dodatkowe odsetki. Do tej pory minimalny okres lokaty w złocie w bankach wynosi 3 miesiące. Na koniec okresu deponent otrzymuje kwotę depozytu i naliczone odsetki w sztabkach złota lub złotówkach, jeśli kwota odsetek jest mniejsza niż 1 g.

Konta ze złotym metalem bez fizycznej dostawy złota wyglądają na ciekawszy instrument. Po otwarciu ustalana jest tylko wpłacona kwota, która odpowiada wartości sztabki złota o wybranym nominale. W momencie wygaśnięcia umowy ustalona waga metalu jest ponownie przeliczana według aktualnego kursu, po czym wraz z naliczonymi odsetkami (1-4%) w kategoriach pieniężnych jest przekazywana do rąk.

Inwestycja w złote sztabki

Ceny złota zmieniają się codziennie. Z ogólnej teorii stosunku ceny sztabki do kursu złota wynika, że koszt jednego grama sztabki złota bankowego przy zakupie przekracza ten oficjalny w zależności od całkowitej masy sztabki. Odmierzane wlewki występują dziś w wagach 1, 2, 2,5, 5, 10, 20, 50, 100, 250, 500 i 1000 gramów.

Należy pamiętać, że na wszystkich krajowych stronach podających ceny sztabek zwyczajowo podaje się cenę, za jeden gram kruszcu, a nie za cały produkt. Dodatkowo wiele banków odkupuje sztabki ważące ponad 100 gramów po znacznie niższej cenie niż małe sztabki. Ponadto wiele banków może nie mieć najtańszych, jedno- i dwugramowych sztabek. A czasami wręcz przeciwnie, bank ma tylko dwu- i pięciogramowe sztabki, ale nie ma większych sztabek.

W zależności od metody produkcji istnieją trzy rodzaje sztabek. Wlewek tłoczony powstaje w wyniku tłoczenia stempla na rozgrzanym metalu, ma kształt prostokąta o absolutnie gładkiej powierzchni górnej. Odlany wlewek jest wykonany metodą odlewania z płynnego złota, ma prostokątną podstawę i zakrzywioną górną powierzchnię w kształcie łzy. Istnieją również wlewki proszkowe – elektrolitycznie formowana masa sproszkowanego złota – ale są one bardzo rzadkie w polskich bankach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here