Ile kosztuje (i dlaczego) kosztuje wycena nieruchomości?

Koszty wyceny nieruchomości zależą od wielu czynników. Co wpływa na nie w największym stopniu?

Wycena nieruchomości ma dla sprzedającego znaczenie równie duże, co sposób napisania oferty i jej dystrybucja. Zawyżona cena zniechęci potencjalnych klientów i bardzo utrudni sprzedaż domu lub działki. Zaniżona dla dotychczasowego właściciela będzie zaś źródłem sporych strat, sięgających czasem kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Określenie wartości nieruchomości nie jest łatwe. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, takich jak aktualna sytuacja na rynku, lokalizacja nieruchomości, jej standard, stan techniczny, wyposażenie i dostęp do mediów czy usług. Wyceny można dokonać samodzielnie, jednak nietrudno przy tym o błędy. Dlatego skorzystanie z usług rzeczoznawcy warto potraktować jako inwestycję. Ich koszty stanowią niewielki procent ceny nieruchomości, a ułatwiają znalezienie klienta i zawarcie korzystnej umowy. Ile jednak kosztuje wycena mieszkania? Co wpływa na koszt tej usługi?

Wycena nieruchomości – ile kosztuje?

Na takie pytanie można udzielić tylko jednej odpowiedzi: to zależy. Od czego? Jednym z czynników, które w największym stopniu wpływają na wysokość wynagrodzenia rzeczoznawcy jest rodzaj nieruchomości. Poza tym ceny różnią się w poszczególnych miastach.

Najtańsza jest wycena mieszkania w bloku bądź kamienicy – w Warszawie zapłacimy za nią około 400 złotych. Blisko dwukrotnie droższa jest zaś wycena domu jednorodzinnego, na którą musimy zarezerwować około 750 złotych. Nieco mniej (600 złotych) z naszego portfela ubędzie, jeśli przedmiotem wyceny jest niezabudowana działka budowlana. Najdroższa jest wycena działki inwestycyjnej – w stolicy jej przeciętny koszt to 1200 złotych.

Warszawskie ceny nie różnią znacznie się od tych obowiązujących w innych miastach powyżej 200 tysięcy złotych. W mniejszych miejscowościach mogą być nieco niższe. Warto jednak pamiętać, że typ nieruchomości oraz jej lokalizacja nie są najważniejszymi czynnikami decydującymi o cenie tej usługi.

Przeczytaj również: Ile kosztuje wycena mieszkania?

Co wpływa na koszt pracy rzeczoznawcy?

Wbrew obiegowym opiniom na to, jaki rachunek wystawi nam rzeczoznawca, wartość nieruchomości nie ma żadnego wpływu. Ważna jest natomiast dostępność danych takich jak wskaźniki rynkowe oraz pełnej dokumentacji nieruchomości. Im więcej informacji dostarczymy dokonującemu wyceny, tym niższa będzie cena jego usług.

Ta zależy od kosztów dojazdów na miejsce, materiałów urzędowych, a także ewentualnych opłat skarbowych. Rzutuje a nią też na ilość czasu, który rzeczoznawca musi poświęcić na wycenę oraz użyte w tym celu techniki i metody. To wszystko sprawia, że większość specjalistów wysokość wynagrodzenia ustala indywidualnie przed każdym zleceniem. Może więc okazać się, że koszty wyceny będą bardzo różniły się od podanych wcześniej – nawet o kilkadziesiąt procent.

Samodzielna wycena nieruchomości

Opinia rzeczoznawcy jest niezbędna dla banku, sądu czy urzędu. By dokonać wyceny uznawanej przez te instytucje, należy posiadać odpowiednie uprawnienia. W wielu przypadkach profesjonalna wycena nieruchomości nie jest jednak niezbędna. Nie potrzebujemy jej, gdy dopiero zaczynamy planować sprzedaż domu lub chcemy upewnić się, że interesująca nas oferta jest korzystna.

Warto wówczas skorzystać z darmowego kalkulatora wyceny mieszkań dostępnego na https://sonarhome.pl/wycena-mieszkania . Kalkulator szacuje cenę mieszkań zlokalizowanych w Warszawie oraz Trójmieście, a skorzystanie z niego trwa tylko kilka sekund. Wystarczy wypełnić prosty formularz (podając adres nieruchomości i jej podstawowe dane), by dowiedzieć się, jaka jest jej orientacyjna wartość rynkowa.

Więcej artykułów poradnikowych, dostępnych jest na stronie mieszkania.xyz

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here