Każdy kto rozpoczyna pracę w nowym miejscu musi się liczyć z tym, że będzie musiał jeszcze przed rozpoczęciem pracy, a także tuż po zorganizować sobie czas na wypełnienie obowiązków związanych w dużej mierze z biurokracją, ale także z wymaganiami jakie pracownik musi spełnić aby przystąpić do pracy. W gestii pracownika leży dostarczenie dokumentów, które umożliwią spisanie umowy i de facto podjęcie zatrudnienia, dopełnienie tego obowiązku będzie znaczące przy zatrudnieniu. Pracownik aby podjąć pracę musi być do niej fizycznie zdolny, tak na przykład kierowca autobusu nie może być niewidomy, a ratownik wodny nie może mieć niewładnych kończyn. Badania do pracy jakie musimy wykonać do zazwyczaj standardowy zestaw badań diagnostycznych.

Badania do pracy jakie należy wykonać

badania do pracy jakieZaświadczenie od lekarza, który koniecznie musi mieć uprawnienia w zakresie medycyny pracy, jest dokumentem niezbędnym do podjęcia zatrudnienia. Pracownik ma obowiązek poddać się obowiązkowym badaniom, ale wbrew pozorom na owe kieruje pracodawca. To on powinien mieć umowę zawartą z lekarzem, który zapewniłby wizytę w dogodnym terminie. Badania do pracy jakie należy wykonać zależą od specyfiki pracy. Dla kierowców oprócz badań podstawowych wymagane jest wykonanie testów psychologicznych. Dla osób pracujących na wysokościach lekarz skrupulatniej spojrzy na błędnik, dla nauczycieli na gardło, a dla księgowej na oczy. Przede wszystkim badania do pracy jakie są niezbędne to morfologia i inne badania pochodzące z krwi.

Lekarz sprawdza także stan kręgosłupa i wzrok. W przypadku wątpliwości czy podejrzeń lekarz medycyny pracy ma prawo, a wręcz obowiązek skierowania pacjenta na dalsze badania do specjalisty. Specjalistą może być okulista, laryngolog czy ortopeda, wszystko zależy od specyfiki pracy i od podejrzeń jakie lekarz ma. Warto zaznaczyć, że w związku z tym, że to pracodawca kieruje na badania, to on także reguluje należność za wykonanie badań i nie ma prawa przerzucać tej opłaty na pracownika.

Badania lekarskie należy wykonywać regularnie. Przez cały okres trwania umowy pracodawca ma obowiązek wysyłać pracownika na badania kiedy następuje upływ terminu ważności poprzednich. W większych zakładach pracy rozwiązuje się to ściągnięciem lekarza do zakładu dzięki czemu w jak najkrótszym czasie może on przebadać jak największą liczbę pracowników. Pracownik na badania lekarskie może udać się w godzinach swojej pracy. Badania są ważne, pracodawca ma prawo wiedzieć czy jego pracownik będzie zdolny do wykonywania pracy, do której wykonywania będzie zatrudniony.

Gdzie wykonać badania do pracy?

Tego rodzaju badania wykonasz przede wszystkim w zakładach medycyny pracy. Być może nie będziesz miał problemu z wyborem odpowiedniego ośrodka. Zazwyczaj konkretni pracodawcy współpracuje z określonymi zakładami medycyny pracy i to tam kierują na badania swoich pracowników. Oczywiście za tego rodzaju badania nic nie zapłacisz. Jeśli są to badania okresowe, możesz je przeprowadzić w czasie trwania godzin pracy. Absolutnie nie musisz przeznaczać na to swojego czasu wolnego. I naturalnie nie może tego żądać od ciebie twój pracodawca.

Dlaczego badania do pracy są ważne?

badania do pracy jakiePrzede wszystkim dzięki badaniom zarówno ty, jak i twój pracodawca dowiecie się czy w ogóle możesz wykonywać dany zawód. Naturalnie w przypadku pracy biurowej badania lekarskie raczej są formalnością. Raczej nie ma schorzeń, które uniemożliwiałyby podjęcie pracy o takim charakterze. Jednak sytuacja wygląda inaczej jeśli weźmiemy pod uwagę inne zawody. Zastanówmy się chwilę nad pracą kierowcy. Dzięki badaniom może się okazać, że masz na tyle dużą wadę wzroku, że prowadzenie przez ciebie pojazdów może być niebezpieczne. Wówczas lekarz może wydać kategoryczny zakaz prowadzenia pojazdów, albo warunkowe zezwolenie na pracę kierowcy, ale tylko i wyłącznie w okularach. To jednak tylko jeden z przykładów. Więcej możemy znaleźć ich w zawodach wymagających idealnego stanu zdrowia i dobrej kondycji fizycznej. A przecież z tym u Polaków nie jest najlepiej.

Co jeśli badania nie zakończą się pozytywnie?

Oczywiście może się zdarzyć, że lekarz orzecznik nie dopuści nas do wykonywania danego zawodu. Co wówczas możemy zrobić? Po prostu poszukać innej pracy. Nie oszukujmy się, lekarz nie wyda negatywnej decyzji po to żeby nam zaszkodzić. Jeśli stwierdzi, że nie spełniamy norm zdrowotnych do pracy na danym stanowisku to oznacza, że ma ku temu podstawy. Dzięki temu chroni zarówno nas, jak i innych, przed niepożądanymi skutkami. Wystarczy wyobrazić sobie co mogłoby się wydarzyć gdyby kierowcą autobusu została osoba z dużą wada wzroku. Albo gdyby do pracy z przedszkolu została dopuszczona opiekunka z zaburzeniami psychicznymi. Dlatego też musimy z pokorą przyjąć werdykt lekarza i szukać zatrudnienia gdzie indziej.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here