Ile kosztuje lekarz medycyny pracy?

Prowadząc własną firmę, musimy zdawać sobie sprawę z kosztów, jakie ponosimy z tytułu zatrudnienia pracownika. Samo wynagrodzenie, które będziemy musieli zapłacić to tylko 60 % wydatków.

Przede wszystkim czeka nas zapłata składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pracownika. Po stronie pracodawcy leży obowiązek zapłaty za takie składki jak: emerytalna, rentowa, wypadkowa, składka na Fundusz Pracy oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Przy zatrudnieniu na umowę o pracę suma odprowadzanych składek wynosi ok. 20,74 % wynagrodzenia brutto. W niektórych przypadkach firmy są zwolnione z opłacanie składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Sytuacja ta dotyczy się pracowników, którzy wracają z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego, zwolnienie wynosi wtedy 36 miesięcy. Bezterminowo zwolnieni z odprowadzania tych składek są kobiety w wieku 55 lat oraz mężczyźni w wieku 60 lat. Dotyczy to osób zatrudnionych na umowę o pracę, umowę zlecenie, a także przedsiębiorców prowadzących własne firmy.

Ile kosztuje lekarz medycyny pracy?

Ile kosztuje lekarz medycyny pracy?Kolejnym wydatkiem, jakie czeka firmę są badania pracownicze. Ich częstotliwość uzależniona jest od tego, jaki zawód wykonuje przyszły zatrudniony oraz w jakich warunkach będzie pracował. Ile kosztuje lekarz medycyny pracy? Stawki są ustalane indywidualnie przy podpisaniu umowy. Głównym czynnikiem wpływającym na wysokość wynagrodzenia lekarza jest ilość pracowników, których na dany moment zatrudniamy oraz częstotliwość badań. Zakres takich badań jest odmienny, w zależności od stanowiska. Kierowca na pewno oprócz ogólnych badań będzie musiał również zdać psychotesty, a osobę, która pracuje w hałasie, czeka wizyta u otolaryngologa. Wszystko po to, aby sprawdzić czy u pracownika nie wystąpił uszczerbek na zdrowiu i czy nadal może wykonywać on swoją pracę.

Zatrudniając ludzi po części bierzemy odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo. Nie zapominajmy o badaniach lekarskich, terminowym odprowadzaniu składek i należnym wynagrodzeniu. Te czynniki wpływają na opinie o naszej firmie, a nieprzestrzeganie ich może skończyć się dla nas karą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here