Ile przypisów w pracy licencjackiej?

Praca licencjacka jest nieodłącznym elementem studiów niejednolitych na każdej polskiej uczelni publicznej i prywatnej – jedynie studenci kierunków technicznych, takich jak inżynieria bezpieczeństwa czy zarządzanie i inżynieria produkcji, zmagają się z tworzeniem pracy inżynierskiej, do czego wymagane jest przeprowadzenie badań czy chociażby omówienie tematu na przykładzie konkretnego zakładu pracy czy laboratorium.

Praca dyplomowa broniona po licencjacie, w przeciwieństwie do magisterki, praktycznie nigdy nie ma charakteru badawczego. Jest to tekst stricte teoretyczny, oparty na specjalistycznej literaturze i artykułach, znalezionych między innymi w wydawanych przez uczelnię czasopismach naukowych. W procesie pisania pracy dyplomowej student ma do wykonania kilka zadań; musi między innymi stworzyć bibliografię i dodać przypisy. Te ostatnie potrafią nastręczyć młodym ludziom wiele problemów, istnieje bowiem kilka szkół mówiących o tym, jak należy je tworzyć. Tę kwestie najbezpieczniej jest ustalić z promotorem i koniecznie pamiętać, by przypisy w całej pracy były jednolite i dodawane według jednego schematu. Zachowanie porządku i przejrzystości pracy to klucz do sukcesu.

Ile przypisów w pracy licencjackiej?

Ile przypisów w pracy licencjackiej?Spędzającym sen ze studenckich powiek pytaniem jest, ile przypisów w pracy licencjackiej powinno się w ogóle znaleźć? Jaka liczba będzie odpowiednia, tak by nie było ich ani za dużo ani za mało? Odpowiedź jest jedna – każde wspomnienie myśli autora, jakiegoś cytatu czy pozycji umieszczonej w bibliografii, musi być opatrzone przypisem. Popularną liczbą podawaną przez promotorów jest 100 przypisów, jednak podawanie dokładnej, jednej i uniwersalnej liczby jest niemożliwe i bezsensowne, ponieważ każdy człowiek ma inny styl pisania – jeden będzie się odwoływał do nazwiska autora trzykrotnie w jednym akapicie, co wygeneruje trzy przypisy, a inny przywoła go tylko na początku nowego zdania i nie wróci do niego przez pół strony.

Przypisy potrafią wyglądać naprawdę groźnie, przynajmniej przy pierwszym kontakcie. Nie należy się ich jednak bać, tylko oswoić i wyrobić sobie własny styl ich tworzenia. Wtedy pisanie pracy licencjackiej nie będzie żadnym problemem.

[Głosów:25    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here