Od kilku miesięcy media w Polsce donoszą, że popyt na kredyty i pożyczki znacznie wyhamował. Jest w tym ziarno prawdy, ponieważ ze względu na agresywne podnoszenie stóp procentowych wiele osób boi się wnioskować o wsparcie finansowe. Nie oznacza to jednak, iż realne potrzeby finansowe Polaków przestały istnieć. Wielu z nas nadal chce wybudować dom, zrobić remont czy zakupić niezbędny produkt. Wyjaśniamy jak skutecznie weryfikować swoją zdolność kredytową, aby dowiedzieć się, czy w dobie kryzysu możemy liczyć na finansowe wsparcie.
Co to jest zdolność kredytowa?
Z oczywistych względów nie można zakładać, że każdy odbiorca niniejszego artykułu wie, czym dokładnie jest zdolność kredytowa. Rozpocznijmy więc od objaśnienia tego pojęcia. Dlaczego to kluczowa kwestia w procedurze przyznawania świadczenia?
W najprostszych słowach można stwierdzić, że zdolność kredytowa to nic innego, jak potencjał do spłaty zaciągniętego zadłużenia. A zatem, jeśli bank lub inna instytucja, od której chcemy pożyczyć gotówkę komunikuje, że zamierza sprawdzić naszą zdolność kredytową, oznacza to, że zostanie ocenione, czy jesteśmy w stanie utrzymywać się na dostatecznym poziomie przy równoczesnym, regularnym spłacaniu rat. Dla banku jesteśmy obcymi osobami, więc procedura polega na przeanalizowaniu wielu czynników, które mogą wpływać na uiszczanie comiesięcznych opłat.
Zwykle pożyczkodawcy zainteresowani są przede wszystkim bilansem naszych dochodów i wydatków. Musimy więc przygotować się na prośbę ze strony banku o przedstawienie dokumentów tj.:
- zaświadczenie o dochodach,
- zaświadczenie o formie zatrudnienia,
- oświadczenie o szacowanych, miesięcznych wydatkach,
- oświadczenie o ilości osób utrzymywanych przez gospodarstwo domowe aplikanta,
- oświadczenie dotyczące stanu cywilnego wnioskującego.
Dodatkowe informacje na temat formalności związanych z zaciąganiem kredytów gotówkowych i nie tylko, znajdziesz na blogu, który prowadzi porównywarka kredytów Comparer.pl.
Weryfikacja zdolności kredytowej – szczegóły
Wiesz już, co to zdolność kredytowa oraz jakie parametry najchętniej sprawdza pożyczkodawca. Jak jednak samodzielnie przeanalizować swoją zdolność kredytową, aby nie ryzykować złożeniem wniosku, który jest z góry spisany na straty? Wyjaśniamy.
W celu uzyskania informacji, jaką zdolnością kredytową dysponujemy, najlepiej skierować się do rzetelnych źródeł. Chodzi tu na przykład o Biuro Informacji Kredytowej (BIK), czyli oficjalną instytucję, która została powołana, aby monitorować sytuację pożyczkodawców i dłużników w całym kraju. Jeżeli zatem chcesz sprawdzić, o jaki kredyt powinieneś/aś się starać, aby uniknąć rozczarowań, koniecznie wejdź na stronę BIK i pobierz raport, który podpowie, które aspekty są Twoim atutem, a nad którymi należy popracować przed złożeniem wniosku o kredyt.
Co zrobić, jeśli nie stać mnie na kredyt?
Jak natomiast postąpić w sytuacji, gdy okaże się, iż nie mamy zadowalającej zdolności kredytowej, aby zaciągnąć jakiekolwiek, interesujące nas zobowiązanie w banku? Bez paniki – na rynku istnieje co najmniej kilka alternatyw. O co konkretnie chodzi?
Gdy nie możemy otrzymać świadczenia w tradycyjnym banku, nie rezygnujmy ze starań o dodatkową gotówkę! Zmieńmy strategię i przemyślmy, czy nasz wydatek, na który chcemy zaciągnąć pożyczkę, rzeczywiście wymaga kredytu bankowego. Jeśli nie, warto zastanowić się nad ofertą prywatnych instytucji pożyczkowych. Odwiedź stronę https://comparer.pl/ i dowiedz się, jakie są obecnie najatrakcyjniejsze chwilówki i pożyczki ratalne, które mogą Ci pomóc w spełnieniu marzeń!