Spadek zdolności kredytowej Polaków przy udzielaniu pożyczki

Zdolność kredytowa Polaków jeszcze nigdy nie była tak niska jak obecnie. Banki walczą teraz o klientów z wysoką zdolnością. Jednocześnie wzrasta zapotrzebowanie na pożyczki bez zdolności kredytowej.

Pożyczki bez zdolności kredytowej rozwiązaniem na spadek zdolności Polaków?

Zdolność kredytowa Polaków jest coraz niższa. To z kolei wpływa na zwiększone zainteresowanie pożyczkami bez zdolności kredytowej. Wpływ na coraz mniejszą zdolność kredytową mają rosnące stopy procentowe oraz inflacja, która coraz mocniej wpływa na koszty utrzymania Polaków. Dodatkowo na początku marca Komisja Nadzoru Finansowego wystosowała do banków stanowisko, w którym znalazły się dwa istotne zalecenia.

Pierwsze zalecenie wiązało się z podniesieniem z 2,5 p.p do 5 p.p. tak zwanego bufora ostrożnościowego, do uwzględniania którego banki są zobowiązane podczas oceny zdolności kredytowej. Dla potencjalnego kredytobiorcy oznacza to, że będzie musiał podołać spłacie kredytu, którego odsetki będą liczone na podstawie stawki WIBOR 3M wynoszącej nie 7,51%, a 12,51% powiększonej o marżę banku.

Drugie zalecenie wiąże się z kosztami utrzymania gospodarstwa domowego. KNF nakazał, żeby banki przyjmowały koszty utrzymania gospodarstwa domowego na poziomie wyższym od minimum socjalnego ogłoszonego przez niezależne źródło. Dodatkowo mają je także różnicować ze względu na miejsce zamieszkania i aktywność zawodową kredytobiorcy.

Skoro wiadomo już, dlaczego spada zdolność kredytowa, sprawdźmy ile udzielono kredytów hipotecznych. Według danych Biura Informacji Kredytowej we wrześniu 2022 r. banki udzieliły 7,3 tys. kredytów hipotecznych o wartości 2,385 mld zł. W porównaniu do września 2021 r. jest to spadek o 70,6% w liczbie kredytów i o 71,3% w wartości kredytów.

Zdolność kredytowa to jeden z kluczowych parametrów, na który zwracają uwagę banki przy udzielaniu kredytów. Wpływ ma na nią kilka czynników, ale najważniejsze z nich to zarobki i wydatki gospodarstwa domowego. Jeśli więc nie można starać się o kredyt w banku, to warto poznać ofertę jaką jest szybka pożyczka bez sprawdzania zdolności kredytowej. Oferuje ją wiele firm pożyczkowych.

Pożyczka bez zdolności kredytowej – jak to możliwe?

Pożyczki bez weryfikacji zdolności to produkt finansowy oferowany przez instytucje pozabankowe osobom, które z różnych powodów nie mogą pochwalić się dobrą zdolnością. Wynika to najczęściej z tego, że mają niskie zarobki i inne zobowiązania. Niska zdolność kredytowa to także problem młodych osób, które do tej pory nie korzystały z żadnych pożyczek.

Firmy pozabankowe również sprawdzają zdolność kredytową klientów oraz weryfikują ich w BIK i BIG. Podchodzą jednak do tego tematu inaczej niż banki. Jeśli pożyczkobiorca ma inne zobowiązania lub dochody z innego źródła niż umowa o pracę, to jego szanse w ubieganiu się o pożyczkę wcale nie są przekreślane. Dzięki temu z takiej pożyczki mogą skorzystać również osoby bez zdolności kredytowej.

Pożyczka bez zdolności umożliwia otrzymanie określonej kwoty na dowolny cel bez zbędnych formalności. Klient nie musi okazywać zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Często wystarczy do tego tylko dowód osobisty.

Więcej o szybkich pożyczkach bez zaświadczeń przeczytasz na https://www.swidnik.pl/pozyczki-i-oszczedzanie-w-czasach-spowolnienia-gospodarczego/

Artykuł partnera.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here