Jakie energooszczędne okna PCV wybrać

Podczas budowy domu lub jego remontu co chwilę inwestorzy napotykają na dylematy. Z pewnością większe pojawiają się wtedy, gdy trzeba zdecydować się na konkretne okna. Okna to zawsze jedna z większych inwestycji. Współcześni klienci stawiają oknom bardzo duże wymagania, począwszy od ich aspektów wizualnych, przez te związane z konkretnymi parametrami technicznymi. Okna mają nie tylko pięknie prezentować się w bryle domu, ale też odpowiednio chronić go przed zewnętrznymi czynnikami. Niebagatelne znaczenie ma szczególnie paramet związany z energooszczędnością. Poniżej kilka ważnych wskazówek dotyczących tego, jak prawidłowo wybrać dobre energooszczędne okna PCV.

Współczynnik przenikania ciepła czyli najważniejszy parametr okien energooszczędnych

Wizyta w profesjonalnych salonach z oknami to bardzo często możliwość wysłuchania samych peanów na temat okien konkretnego producenta. Pracownicy obsługujących klientów starają się rzucać jak z rękawa różnymi profesjonalnymi terminami, a także opisywać okna właśnie przez pryzmat kluczowych parametrów. Warto zatem odrobinę przygotować się do tematu, aby móc rozmawiać z doradcą odrobinę bardziej świadomie. Świat okien PCV jest bowiem bardziej skomplikowany niż można sądzić.

Jakie energooszczędne okna PCV wybrać?

Aby z gąszcza ofert wybrać okna naprawdę odpowiednie do swojej inwestycji, warto wiedzieć między innymi o parametrze jakim jest współczynnik przenikania ciepła. Dla współczesnego klienta tak ważna jest energooszczędność domu. Każdy pragnie mieć dom ciepły, który tego ciepła nie traci. W końcu to tak bardzo wpływa na obniżenie rachunków za ogrzewanie domu. Współcześni inwestorzy chcą wręcz za ogrzewanie domu płacić jak najmniej, tak by nowoczesne i drogie rozwiązania technologiczne szybko się zwróciły. Okna mają tutaj kluczowe znaczenie bo to właśnie przez nieszczelne okna z domu ucieka tak dużo ciepła. Współczynnik przenikania ciepła określony dla konkretnych okien to zatem parametr, o który warto pytać pracowników.

Współczynnik przenikania ciepła dla całego okna

Podczas wizyty w salonie z oknami pracownicy z pewnością będą starali się zwrócić uwagę klientów na nowoczesne technologie wykorzystywane podczas produkcji danego modelu okna. Oczywiście materiał oraz skomplikowane rozwiązania podczas projektowania okien mają znaczenie. Świadomy klient powinien jednak ustalić co innego – dla niego ważna informacja to ta dotyczącą współczynnika przenikania ciepła dla całego okna. Często zdarza się bowiem, że w salonach z oknami podawany jest tylko współczynnik przenikania ciepła szyby! To karygodny błąd i próba wprowadzenia klienta w tak zwane maliny. Współczynnik przenikania ciepła okna oraz współczynnik przenikania ciepła szyby to bowiem dwa różne parametry. Najlepiej prosić sprzedawców o wskazanie obydwu tych parametrów podczas wyboru okien energooszczędnych.

Obowiązki producenta okien dotyczące informowania o parametrze przenikania ciepła

Producenci okien mogą stosować różne chwyty marketingowe, co jest zupełnie zrozumiałe – chcą sprzedać towar. To również po stronie konsumenta stoi zatem odpowiedzialność, aby do zakupu tak ważnego elementu jakim są okna podejść z jak największą świadomością. Obowiązkiem producenta jest podać parametry dotyczące współczynnika przenikania ciepła dla całego okna! To zatem o te liczby może prosić klient odwiedzający salon. Tego typu parametry warto jest następnie odnieść do pewnych norm, które zawsze są podane do ogólnej wiadomości. Dotyczą one między innymi rodzaju konkretnego budynku, ale też usytuowania domu w zależności od klimatu panującego na danym terenie.

Normy dotyczące tak zwanej energooszczędności to zatem pewne konkretne obliczenia. Aby okna miały miano energooszczędnych muszą przystawiać do tych parametrów. To odrobinę skomplikowane – ważne jest zatem profesjonalne wsparcie architektów czy budowlańców realizujących usługę wymiany okien lub ich wstawiania. Inwestor może się na tym nie znać bo jest laikiem, natomiast od profesjonalistów wymaga się już konkretnie i sprawdzonej wiedzy w tym temacie. Konkludując, wybierając okna energooszczędne należy kierować się parametrami, które opisywane są za pomocą konkretnych liczb. Mało kto sądzi, że przy wyborze okien PCV do domu, tak istotna jest matematyka.

Źródło: oknotest.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here