Jakie formalności wiążą się z kredytem konsolidacyjnym

Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie celowe, za pomocą którego można połączyć różnego typu zobowiązania i płacić jedną, niską ratą. W ramach konsolidacji możliwe jest również w niektórych przypadkach dobranie dodatkowej gotówki na dowolny cel. Tego typu kredyt może być pomocy dla osób, które spłacają naraz wiele zobowiązań i chcą zwolnić miejsce w swoim domowym budżecie.

Zanim jednak dojdzie do zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego, trzeba obowiązkowo załatwić pewne formalności, które się z nim wiążą. Warto wiedzieć o nich zawczasu, aby się do nich przygotować. Najważniejsze z nich wymienimy i dokładnie opiszemy poniżej.

Kredyt konsolidacyjny – wymagane dokumenty

Każdy bank może opracować swoje własne procedury i zasady związane z zaciąganiem kredytu konsolidacyjnego, ale pewne elementy zazwyczaj są bardzo podobne. Jeśli chodzi o dokumenty, o które bank może poprosić potencjalnego kredytobiorcę, wśród najczęściej spotykanych z nich można wymienić:

  • wniosek o kredyt
  • ważny dowód osobisty
  • dokumenty związane ze zobowiązaniami, które mają zostać skonsolidowane (przede wszystkim umowy kredytów i pożyczek).

Nie obejdzie się również bez dostarczenia dokumentów związanych z osiąganymi dochodami, jako że odgrywają one dużą rolę w tym, czy wniosek zostanie zaakceptowany. Wiele jednak zależy od tego, co jest naszym głównym źródłem dochodów: umowa o pracę, emerytura lub renta, czy też własna działalność gospodarcza.

W tym pierwszym przypadku najczęściej wymagane jest zaświadczenie o dochodach od pracodawcy. Ponadto może być konieczne również przedłożenie wyciągu ze swojego rachunku bankowego.

Podobnie w przypadku emerytów i rencistów. Zazwyczaj są oni proszeni o ostatni odcinek renty lub emerytury oraz dokument poświadczający prawo do pobierania świadczenia, a niekiedy także wyciąg z konta bankowego.

Jeśli zaś chodzi o osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, lista ta jest dłuższa i może obejmować, w zależności od m.in. przyjętej formy opodatkowania, takie elementy, jak:

  • Księga Przychodów i Rozchodów
  • wyciąg z konta firmowego
  • zeznanie podatkowe za rok ubiegły
  • zaświadczenie z ZUS i US o niezaleganiu ze składkami.

Jeszcze więcej szczegółów na temat kredytu konsolidacyjnego znajduje się tutaj: https://splatapozyczek.pl/kredyt-konsolidacyjny/. Jeśli ilość i wysokość obecnych rat staje się problematyczna, zdecydowanie warto bliżej zapoznać się z konceptem konsolidacji zobowiązań.

Jak przygotować się do wzięcia kredytu konsolidacyjnego?

W ramach przygotowań do kredytu konsolidacyjnego należy rozważyć, które z posiadanych zobowiązań chcemy połączyć, a które niekoniecznie – nie trzeba konsolidować wszystkich długów. Warto także zgromadzić pewne dokumenty, aby nie trzeba było później gorączkowo ich szukać, kiedy bank o nie poprosi. Mowa tutaj m.in. o umowach bieżących kredytów i pożyczek.

Dobrym pomysłem jest również skontaktowanie się z doświadczonym pośrednikiem kredytowym, takim jak Spłata Pożyczek. Doradca przeprowadzi przyszłego kredytobiorcę przez wszystkie formalności, takie jak wypełnianie wniosku, pozyskiwanie wymaganych dokumentów i nie tylko.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here