Jakie języki obce znają Polacy

Co ciekawe, jeszcze do roku 2000 Polacy najczęściej potrafili porozumiewać się w języku rosyjskim. Piszemy oczywiście o tych, którzy posiadali umiejętność komunikowania się w wybranym języku obcym. Dzisiaj tendencja znacznie się zmieniła, a po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej ogromny nacisk kładzie się na język angielski. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo to przecież angielski jest uniwersalnym językiem całego świata.

Czy wiesz, że….

  • Co trzeci Polak nie zna żadnego języka obcego?
  • 45% Polaków zna tylko jeden język obcy?
  • Dzisiaj języka rosyjskiego uczy się jedynie 6% uczniów szkół ponadpodstawowych?
  • Polacy są na 10 miejscu, patrząc na wszystkie narodowości całego świata, jeśli weźmiemy pod uwagę znajomość języka angielskiego?

Jakich języków obcych się uczymy?

Aż 97% osób, które potrafią porozumiewać się w języku obcym, potwierdza, że jest to język angielski. Okazuje się, że tylko połowa z tych osób zna angielski bardzo dobrze, reszta raczej w stopniu wystarczającym do swobodnej komunikacji.

33% Polaków, którzy podejmują naukę jakiegoś języka obcego, uczy się francuskiego, zaś 23% języka niemieckiego. 16% uczy się hiszpańskiego, a nieco ponad 1% języka włoskiego.

Warto zaznaczyć, że coraz większą popularnością cieszą się języki skandynawskie, jeszcze do niedawna uznawane za niszowe. Ich nauka wiąże się przede wszystkim z możliwością rozwoju zawodowego – coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd na przykład do Norwegii, ale należy też zwrócić uwagę, że coraz więcej skandynawskich firm otwiera swoje filie właśnie w Polsce.

Jak uczymy się języków obcych?

Praktycznie wszyscy uczą się przynajmniej jednego języka obcego już w szkole podstawowej, a większość rozpoczyna ich edukację jeszcze w przedszkolu. Tylko nieliczne osoby, to tzw. samouki i są to głównie osoby starsze, które języka obcego nie miały jeszcze w standardowym procesie nauczania (poza językiem rosyjskim). Najwięcej osób podejmuje naukę dodatkową, a ich wybór pada na profesjonalne szkoły językowe, jak Szkoła językowa Englishbestway. Powodzeniem cieszą się także indywidualne lekcje z native speakerem.

Kto najlepiej zna języki obce?

Okazuje się, że przynajmniej jeden język obcy zna więcej kobiet, aniżeli mężczyzn. To najczęściej osoby w wieku 18-30 lat, mieszkające w dużych miastach, mające wykształcenie wyższe.

Warto też podkreślić, że znajomość języków obcych jest typowa dla pracowników określonych branż. Najgorzej z komunikacją z innym języku, niż polski radzą sobie pracownicy branży motoryzacyjnej, budowlanej oraz w sektorze produkcyjnym. Najlepiej języki obce znają zaś zatrudnieni w branży informatycznej, bankowej oraz w sektorze usług profesjonalnych.

Po co uczymy się języków obcych?

Polacy mają świadomość konieczności nauki języków obcych, a angielski jest już standardem. Wynika to nie tylko z chęci podróżowania po całym świecie bez bariery językowej, ale również możliwości zawodowego rozwoju. Pracownicy, którzy potrafią komunikować się w obcych językach, mogą szybciej i sprawniej wspinać się po kolejnych szczeblach kariery, mają też szansę zdobywać lepiej płatne i bardziej interesujące posady.

[Głosów:5    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here