Kredyt czy pożyczka

Potrzebujesz finansowego wsparcia w obliczu niespodziewanych wydatków, tzw. czarnej godziny albo na konkretny cel? Możesz skorzystać z oferty banków albo instytucji pozabankowych. Czym charakteryzują się tego rodzaju zobowiązania i jak wybrać najlepsze? Przeczytaj poniższy tekst i podejmij racjonalną decyzję.

Kredyt bankowy – charakterystyka

Kredyt oferowany jest przez banki. To zobowiązanie udzielane na dowolny albo konkretny cel. Ponieważ kredyt charakteryzuje się wysokim ryzykiem w zakresie niewypłacalności klienta, instytucje bankowe stawiają twarde warunki, jakie potencjalny kredytobiorca musi spełnić, aby móc otrzymać finansowe wsparcie.

Nie ma dwóch identycznych kredytów bankowych, a każda instytucja realizuje własną politykę kredytową. Ich działalność kontrolowana jest przez Komisję Nadzoru Finansowego, a produkty kredytowe muszą być zgodne z przepisami polskiego prawa oraz nierzadko normami unijnymi.

Warto podkreślić, że dzisiaj na rynku tychże usług panuje ogromna konkurencja, przez co banki muszą walczyć o każdego klienta. Właśnie dlatego oferują zobowiązania elastyczne, które można dobierać wedle indywidualnych potrzeb, oczekiwań, ale też możliwości spłaty. Największą popularnością cieszy się kredyt gotówkowy na dowolny cel, udzielany dzisiaj na średnią wartość 23 tysięcy złotych. W ofercie instytucji bankowych znaleźć można również zobowiązania celowe, jak kredyt samochodowy czy kredyt hipoteczny. Ponieważ są one udzielane na długi czas i wysoką wartość, instytucje bankowe żądają od potencjalnych klientów dodatkowego zabezpieczenia, w przypadku kredytów mieszkaniowych obowiązkowy jest na przykład wkład własny.

Warunkiem, który daje możliwość współpracy z bankiem, jest odpowiednia zdolność kredytowa. Banki wyliczają ją na podstawie zaświadczenia o wysokości dochodów, analizy wpływów na konto oraz historii kredytowej uwzględnionej w raportach BIK. Osoby zadłużone albo niepracujące nie mają szans na zaciągnięcie kredytu bankowego. Opcją na finansowe wsparcie pozostają dla nich pożyczki pozabankowe.

Dlaczego warto zaciągać pożyczkę?

Pożyczka pozabankowa charakteryzuje się podobnymi warunkami spłaty, natomiast w jej przypadku typowa jest znacznie mniejsza ilość formalności i warunków, jakie musi spełnić klient, aby móc rozpocząć współpracę z firmą pożyczkową. Świetnym przykładem może być KredytOK, instytucja pozabankowa, która udziela zobowiązania online bez konieczności wychodzenia z domu. Dzięki temu niezbędne środki udaje się uzyskać nawet tego samego dnia, co w przypadku kredytów bankowych jest wyjątkiem.

Należy dodać, że większość szybkich pożyczek udzielana jest bez weryfikacji zdolności kredytowej przyszłego klienta. Oznacza to, że osoby wnioskujące o takie zobowiązanie, nie muszą dostarczać zaświadczenia o dochodach, a firmy pożyczkowe nie generują raportów BIK. Coraz częściej o pożyczkę pozabankową mogą starać się osoby, które osiągają niskie zarobki albo osoby zadłużone. W przypadku takich zobowiązań ryzyko niewypłacalności klienta minimalizowane jest poprzez udzielanie pożyczek o niskiej wartości oraz na krótki czas.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here