Nieprzewidziane wydatki, nawet te całkiem spore, są częścią naszej codzienności. Żyjemy w szybkim tempie, coraz intensywniej i raczej nikt nie jest zdziwiony, że nie na każdą finansową przeszkodę jesteśmy odpowiednio przygotowani. Kredyt w gotówce to opcja, po którą Polacy z roku na rok sięgają chętniej. Badania wskazują, że wsparcie pieniężne wolimy przyjąć od zewnętrznych instytucji (bankowych i pozabankowych) niż od rodziny. Jak zatem wygląda cały proces w praktyce? Kiedy rzeczywiście się to opłaca? Czy istnieją przesłanki, żeby szukać innych rozwiązań?
Kredyt czy pożyczka?
Każda osoba zainteresowana zaciągnięciem pożyczki bądź kredytu w gotówce (lub jakiegokolwiek innego), powinna umieć rozróżniać te pojęcia. Kredyt jest produktem pozostającym pod wyłączną kontrolą banków, pożyczek mogą zaś udzielać także firmy, które formalnie bankami nie są. Przyjęło się także mówić, że drugie z wymienionych zobowiązań można przeznaczyć na dowolny cel, co w przypadku kredytu nie jest możliwe.
To nie do końca prawda, ponieważ kredyt gotówkowy (zwany też kredytem w gotówce czy kredytem konsumpcyjnym) również nie wymaga od zainteresowanego zdradzenia celu przeznaczenia pozyskanych środków. Kiedyś procedury były dłuższe, znacznie bardziej żmudne. Dziś formalności ogranicza się do absolutnego minimum. Czy to aby na pewno dobry kierunek?
Gdzie zgłosić się po pomoc finansową?
Z uwagi na szybkość działania, osoby potrzebujące środków natychmiast często zwracają się do firm pożyczkowych. Pamiętaj jednak, że kredyty zaciągnięte w bankach są na ogół atrakcyjniej oprocentowane, a okres spłaty można rozłożyć w czasie, a to jeszcze nie wszystko. Przeciętny odbiorca, mogący nie mieć dostatecznej wiedzy na temat bankowości, podlega ściślejszej ochronie z poziomu aktualnie obowiązującego ustawodawstwa. W razie zaistnienia sytuacji spornej będzie mu łatwiej dochodzić swoich praw przed sądem.
Kieruj się rozsądkiem, nie emocjami
Najnowsze badania dowodzą, że już co czwarty Polak spłaca zobowiązanie zaciągnięte na cele konsumpcyjne. Wolimy wszystko załatwić drogą formalną, ponieść dodatkowe koszty, aniżeli pożyczać od rodziny – na to też wskazują przytoczone statystyki. Nie ulega jednak wątpliwości, że klucz stanowi zdolność do racjonalnego, przemyślanego zarządzania swoimi pieniędzmi. Przed podjęciem jakichkolwiek kroków warto szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie: „czy te środki są mi naprawdę teraz potrzebne?”. Jeśli tak, sprawa jest prosta – zaczynamy od zapoznania się z dostępnymi ofertami, aby wybrać dla siebie tę najlepszą.
Zdolność kredytowa
Zaciągnięcie kredytu w gotówce również wymaga przejścia przez procedurę weryfikacji zdolności kredytowej (czyli sposobności do spłaty zarówno kapitału, jak i odsetek – w terminie, który zakłada umowa). Sam proces może być nieco uproszczony (np. w porównaniu do starań o kredyt mieszkaniowy), jednak bank i tak będzie potrzebował minimum informacji. Przeprowadzona zostanie najpewniej analiza ilościowa i jakościowa.
Ta pierwsza ma pomóc w dokonaniu rzetelnej oceny sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy. Chodzi m.in. o wysokość uzyskiwanych dochodów, ponoszonych kosztów utrzymania (rachunki) oraz oszacowanie pozostałych bieżących zobowiązań finansowych (jeśli takowe oczywiście istnieją). Są to inne kredyty lub ich poręczenia czy należności z tytułu używania kart kredytowych. Analiza jakościowa dotyczy kwestii takich jak: wiek, wykształcenie, stan cywilny, wykonywany zawód, staż pracy, objęte stanowisko, status mieszkaniowy, liczba osób tworząca gospodarstwo domowe (na utrzymaniu) czy wreszcie dotychczasowa historia kredytowa.
Terminowe spłaty
Ostatni z wymienionych elementów będzie tak samo ważny, jak i niekiedy problematyczny. Osoby sumiennie spłacające wszelkie zobowiązania mogą być spokojne, ponieważ raport z BIK (Biura Informacji Kredytowej), po który bank najpewniej sięgnie, nie wykaże żadnych nieprawidłowości. Wnioski nasuwają się same: brak terminowości może nieść za sobą długoletnie konsekwencje (informacje o dłużnikach pozostają w rejestrach nawet przez kilka lat).
Niezależnie od narzędzi stosowanych przez banki, faktem jest, że w Polsce kredyt w gotówce naprawdę nietrudno uzyskać. Szczególnie atrakcyjną ofertę ma w ostatnim czasie bank Santander, gdzie listę formalności znacząco uszczuplono i wszystko można zrealizować drogą online. Gdy znajdziesz się w podbramkowej sytuacji, nie ma powodów, by nie korzystać z dostępnych możliwości – najważniejsze, aby działać z rozwagą.